Τριφύλλι βαρβάτο και ωραίο!

Σπουδαία νίκη για την Ομόνοια, που κέρδισε στο «Παπ» με 2-0 και έκανε σημαντικό βήμα για τον τελικό

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Ομόνοια, που στον πρώτο ημιτελικό με αντίπαλο την Ανόρθωση, κέρδισε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 2-0. Σκόρερ για τους νικητές οι Παπουλής (11’) και Λοίζου (36’).

Μεστή εμφάνιση από τους παίκτες του Λένον, που είδε το «τριφύλλι» να κάνει το καλύτερο του παιχνίδι με αυτόν στον πάγκο κι παρότι η «Κυρία» είχε ορισμένες καλές στιγμές για να σκοράρει, η αλήθεια είναι ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο. Πάντως, αξίζει ιδιαίτερης αναφοράς πως εκ των διακριθέντων ήταν κι ο Φαμπιάνο, που θύμισε τον περσινό «κέρβερο», απαντώντας αρνητικά σε όλες τις ευκαιρίες του αντίπαλου.

Α' Ημίχρονο

Με πατημένο το γκάζι μπήκε στο παιχνίδι η Ομόνοια, που άρχισε πολύ επιθετικά τον αγώνα, κάνοντας ξεκάθαρες τις προθέσεις της, για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης από το πρώτο παιχνίδι. Παθητικός ήταν ο ρόλος της Ανόρθωσης, που με εξαίρεση τη φάση του 18ου λεπτού δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να κάνει αισθητή την παρουσία της.

Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε στο 8’, όταν ο Παπουλή μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έδωσε στον Λοίζου, ο οποίος σούταρε από θέση βολής και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Τζουρ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» έμελλε να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λοβέρα πάσαρε στον Παπουλή, ο οποίος πλάσαρε λίγα μέτρα δίπλα από το σημαιάκι του κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Τζουρ και πετυχαίνοντας ένα υπέροχο τέρμα.

Μετά το τέρμα του Ελλαδίτη, η «Κυρία» έψαξε να βγάλει αντίδραση και «άγγιξε» το γκολ, με τον Ρισβάνη να σουτάρει από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση και τον Φαμπιάνο να θυμίζει τον περσινό πολύ καλό του εαυτό και να αποκρούει εξαιρετικά. Ακολούθησε νέο σουτ από τον Ελλαδίτη, αλλά αυτή τη φορά η μπάλα σταμάτησε σε αντίπαλο αμυντικό.

Οι παίκτες του Λένον δεν πτοήθηκαν από την εν λόγω φάση, συνεχίζοντας να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα και ενώ στο 29’ θα μπορούσαν να πάρουν αέρα δύο τερμάτων όταν από υπέροχη ατομική ενέργεια του Λοβέρα, ο Αργεντινός σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αναγκάζοντας τον Τζουρ να πέσει και να διώξει σε κόρνερ.

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει ο εξελίξιμος μέσος, το πέτυχε στο 36’ ο Λοίζου, που μετά από πάσα του Παπουλή, απέφυγε όμορφα τον προσωπικό του αντίπαλο και από το ύψος του πέναλτι «εκτέλεσε» τον Τζουρ.

Ακολούθως, δεν άλλαξε κάτι και η Ομόνοια πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0.

Με διπλή αλλαγή άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση, με τον Τιμούρ Κετσπάγια να βάζει στη θέση των Βερχόβετς και Χουσμπάουερ, τους Νόβοτνι και Ιωάννου. Χωρίς αλλαγές άρχισε το δεύτερο μέρος η Ομόνοια, που συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη ήρθε από το «τριφύλλι», με τον Μάταβζ να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τα επόμενα λεπτά ανήκαν στην «Κυρία», καθώς στο 49’ ο Φαμπιάνο μπλόκαρε εύκολα το αδύναμο σουτ που έκανε ο Λάζαρος εντός περιοχής, ενώ οι ίδιοι ήταν πρωταγωνιστές και στη μεγάλη χαμένη ευκαιρία των γηπεδούχων, τρία λεπτά μετά. Ο Χριστοφή έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Λάζαρος κατέβασε, ντρίμπλαρε τον Σέχου και σούταρε εντός περιοχής, με τον Βραζιλιάνο κίπερ να αποκρούει εκ νέου.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Λένον ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα, χάνοντας πληθώρα ευκαιριών για να σκοράρουν τρίτο γκολ.
Στο 57’ είχαμε άστοχη κεφαλιά του Μάταβζ εντός περιοχής, ενώ στο 59΄ ο Παπουλής επιχείρησε ένα φοβερό πλασέ εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα μόλις δίπλα απλό το αριστερό δοκάρι της «Κυρίας».

Ακολούθως, ο αγώνας πήρε ξέφρενο ρυθμό, διότι γηπεδούχοι πίεσαν για να μειώσουν με αποτέλεσμα να προκύψουν αρκετά καινά πίσω και ως εκ τούτου χάθηκαν πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Κλασική ήταν η ευκαιρία που «σπατάλησε» στο 66’ ο Χριστοφή, όταν στο τετ-α-τετ με τον Φαμπιάνο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ξεχωρίζει επίσης η απόκρουση του Τζουρ στο σουτ που επιχείρησε από καλή θέση εντός περιοχής στο 73’ ο Μάταβζ, όπως η μεγάλη απόκρουση του Φαμπιάνο στο σουτ του Ουάρντα από το ύψος του πέναλτι.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους «πράσινους» να ελέγχουν και να φτάνουν σε μια μεγάλη νίκη.

Ανόρθωση: Τζουρ, Αρτυματάς, Βερχόβετς (46' Νόβοτνι), Κορέια, Λάζαρος (79' Χρυσοστόμου), Χουσμπάουερ (46' Ιωάννου), Ρισβάνης, Εσκοβάλ (56' Αμπαρτζουμιάν), Κορρέα, Ουάρντα, Χριστοφή (74' Ντέλετιτς).

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου (77' Ψάλτης), Λάνγκ, Γιούστε (64' Χούμποτσαν), Μπασιρού, Μιξ, Λοίζου, Λοβέρα (77' Χαραλάμπους), Παπουλής (70' Ζαχαρίου), Μάταβζ (77' Κακουλλής).

Σκόρερ: - / 11' Παπουλής, 36' Λοίζου.

Κίτρινες: 44' Χριστοδουλόπουλος / 87' Χαραλάμπους.

Διαιτητής: Manganiello Gian Luca