ΑΠΟΕΛ-Δόξα 5-0: Πεντάρα και τώρα πρώταθλημα

Οι δυο ομάδες έπαιξαν κυρίως με ρεζέρβες

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε εμφαντική νίκη με 5-0 απέναντι στην Δόξα και πάει με την καλύτερη ψυχολογία στον τελικό πρωταθλήματος της Κυριακής απέναντι στην ΑΕΚ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν πολύ καλύτεροι από την Δόξα σε όλο τον αγώνα και το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο. Το πρώτο του φετινό γκολ πέτυχε ο Κωστάκης Αρτυματάς. Ντεμπούτο στην εντεκάδα έκανε για φέτος ο Παπαφώτης ενώ ο Μερκής επέστρεψε από τον τραυματισμό του. Την πρώτη του εμφάνιση κατέγραψε και ο νεαρός κεντρικός αμυντικός Ζαχαρίας Άδωνη. Το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του πέτυχε ο Βινίσιους.

Ακόμη κάνει φάσεις

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καταιγιστικός το πρώτο ημίχρονο και με συνοπτικές διαδικασίες ολοκλήρωσε την υπόθεση νίκη και πρόκριση. Μάλιστα δημιούργησε τόσες πολλές ευκαιρίες που το 3-0 φάνταζε λίγο. Στο 11’ ο Νεκτάριος έκανε σουτ μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στο 13’ το σκορ άνοιξε όταν ο Μερκής έβγαλε μακρινή μπαλιά μέσα στην περιοχή ο Ντε Καμάργκο έστρωσε με το κεφάλι στον Αλωνεύτη που με μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-0. Στο 16’ ένα σουτ του Αρτυματά έφυγε έξω ενώ στο 17’ ο Κάστρο στην αντεπίθεση και ενώ έφευγε τετ-α-τετ με τον Πάρντο γλίστρησε. Στο 22’ ο Αρτυματάς πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ όταν ο Μερκής με μαγική μπαλιά από πίσω έβγαλε τον Αρτυματά μόνο και αυτός με προβολή έκανε το 2-0. Στο 25’ ένα σουτ του Γκόμες έφυγε στα πλάγια της εστίας του ΑΠΟΕΛ ενώ στο 31’ ο Αλωνεύτης έδωσε με τακουνάκι στον Νεκτάριο Αλεξάνδρου του οποίου το σουτ κατέληξε στο δοκάρι. Ακολούθως ο Ντε Καμάργκο έχασε τρείς διαδοχικές ευκαιρίες αφού πρώτα στο 33’ η κεφαλιά του έφυγε λίγο έξω από την εστία έπειτα στο 36’ αν και βγήκε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αφού ο Νέγκρι απέκρουσε, τέλος στο 38’ σε νέο τετ-α-τετ αστόχησε ξανά και ενώ είχε την επιλογή να δώσει στον Αλωνεύτη που βρισκόταν μόνος με το τέρμα. Στο 42’ ο ΑΠΟΕΛ βρήκε και τρίτο γκολ αφού ο Ντε Καμάργκο αυτή την φορά έβγαλε τετ-α-τετ τον Μπερτόλιο που δεν λάθεψε για το 3-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου που ουσιαστικά ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο.

Συνέχισε ξεκούραστος

Ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο αν και έριξε τις εντάσεις του ωστόσο δεν σταμάτησε να έχει τον έλεγχο. Φυσιολογικά οι φάσεις ήταν λιγότερες και η πρώτη ήταν για την Δόξα όταν στο 56’ όταν ο Γκόμες με κεφαλιά ανάγκασε τον Πάρντο σε δύσκολη επέμβαση με τα πόδια. Στο 71’ ο Ντε Καμάργκο βρήκε επιτέλους το γκολ που έψαχνε όταν ο Λάγο με ωραία σέντρα του έστρωσε την μπάλα στο πόδι σε κενή εστία και αυτός έκανε το 4-0. Στο 75’ ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου πλησίασε στο 5-0 αλλά η άμυνα της Δόξας του το αρνήθηκε αποκρούοντας το σουτ του στην γραμμή. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν σταμάτησαν εκεί αφού στο 80’ ήταν η ώρα του Βινίσιους, ο Βραζιλιάνος με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 5-0 σφραγίζοντας έτσι για τα καλά την επιστροφή του. Στο 87’ ο Νέγκρι αρνήθηκε το γκολ σε ωραίο σουτ του Παπαφώτη. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν είδαμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση και έτσι ο ΑΠΟΕΛ με μεγάλη νίκη πήρε την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου και πλέον βλέπει τον «τελικό» πρωταθλήματος της Κυριακής.

Οι εντεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Νεκτάριος, Χριστοφόρου, Μερκής, Αστίθ (46' Άδωνη), Μοράις (46' Βινίσιους), Αρτυματάς, Αλωνεύτης (67' Λάγο), Παπαφώτης, Μπερτόλιο, Ντε Καμάργκο.

Δόξα: Νέγκρι, Ρούντι, Κάστρο, Γκόμες, Στυλιανού (68' Κουκάρτας), Εντμάρ, Αρετάς, Χριστοδούλου, Λεονάρντο, Ανδρέου, Πουτζιουρής (46' Κένιτι)