Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Πηγή: 24sports.com.cy

Του Μιχαήλ Αριστείδου

Ο ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει την ΠΣΖ για δεύτερη φορά στην ιστορία του ενώ για τέταρτη φορά θα τεθεί αντιμέτωπος με γαλλική ομάδα. Με την Γαλλία ο ΑΠΟΕΛ τα πάει comme ci, comme ca, προς θετικά! θα λέγαμε. Έχει ένα αποκλεισμό με ΠΣΖ, μια επική πρόκριση με Λυόν και μια ισοπαλία! με την Μπορντό

ΑΠΟΕΛ vs ΠΣΖ
Το χαμένο πέναλτι
Ο ΑΠΟΕΛ στα πλαίσια του κυπέλλου κυπελλούχων είχε κληρωθεί με την ΠΣΖ την περίοδο 1993/94. Στο Μακάρειο οι γαλαζοκίτρινοι κρατιύσαν γερά ως το 78΄ λεπτό όταν και ο Σασούς σκόραρε για τους Παριζιάνους. Ο ΑΠΟΕΛ είχε χρυσή ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό όταν και κέρδισε πέναλτι όμως ο Λαμά απέκρουσε το χτυπημα του Φασουλιώτη. Στον επαναληπτικό στο Παρίσι οι Λε γκουέν στο πρώτο και Γκραβελέν στο 32΄ λεπτό έδωσαν την νίκη στην ΠΣΖ.

14.09.1993 1993/94 CWC 1/16 Final APOEL - Paris Saint-Germain 0:1 (0:0)

28.09.1993 1993/94 CWC 1/16 Final Paris Saint-Germain - APOEL 2:0 (2:0)

Οι ενδεκάδες στην Λευκωσία
APOEL: Petridis, Cleanthous, Kudinov, Ppounas, Kosta, Hadjiloucas, Nwakanma (Aristocleous 82), Mihailović, Fasouliotis, Sotiriou, Ioannou (Magnitis 22).

Paris: Lama, Sassus, Roche, Kombouaré (Cobos 33), Llacer, Fournier, Le Guen, Guérin, Bravo, Gravelaine, Ginola.

ΑΠΟΕΛ vs Γαλλία
Ο ΑΠΟΕΛ έχει να επιδείξει δύο νίκες και τέσσερις ήττες με τις γαλλικές ομάδες. Στα γκολ 4-7 εναντίον.

14.02.2012 2011/12 CL 1/8 Final Olympique Lyon - APOEL 1:0 (0:0)

07.03.2012 2011/12 CL 1/8 Final APOEL - Olympique Lyon 1:0 (1:0)

24.10.2013 2013/14 EL Group stage Girondins Bordeaux - APOEL 2:1 (1:1)

07.11.2013 2013/14 EL Group stage APOEL - Girondins Bordeaux 2:1 (1:1)

Κύπρος vs Γαλλία
Τελειώνοντας το μίνι αφιέρωμα στις Κυπρογαλλικές μονομαχίες πάμε να δούμε όλες τις μονομαχίες μας με την Γαλλία. Πλάκα πλάκα σε επίπεδο προκρίσεων τους έχουμε τους Γάλλους καθώς μετράμε τρεις προκρίσεις έναντι μια των Γάλλων. Οι υπόλοιπες δύο αναμετρήσεις αφορούσαν φάσεις ομίλων του Γιουρόπα λιγκ.

Συνολικά σε 12 παιχνίδια έχουμε 4 νίκες, μια ισοπαλία και επτά ήτττες. Στα γκολ 11-16 για τους Γάλλους.

14.09.2006 2006/07 UC First Round Ethnikos Achna - RC Lens 0:0 (0:0)

28.09.2006 2006/07 UC First Round RC Lens - Ethnikos Achna 3:1 (1:0)

04.10.2012 2012/13 EL Group stage Olympique Marseille - AEL Limassol 5:1 (1:1)

06.12.2012 2012/13 EL Group stage AEL Limassol - Olympique Marseille 3:0 (1:0)

22.08.2013 2013/14 EL Play-Offs Apollon Limassol - OGC Nice 2:0 (0:0)

29.08.2013 2013/14 EL Play-Offs OGC Nice - Apollon Limassol 1:0 (1:0)