Από το Σέφιλντ, στο -2 από την κορυφή η Λίβερπουλ

Σε επαφή με την Άρσεναλ, βαριά ήττα για Νότιγχαμ

Παραμένει στο κατόπι της Άρσεναλ η Λίβερπουλ, που επιβλήθηκε 2-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτός έδρας και βρέθηκε εκ νέου στο -2 από τους πρωτοπόρους Λονδρέζους.

Το προβάδισμα για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήρθε στο 37ο λεπτό, όταν ο Φαν Ντάικ κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα με μονοκόμματο σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Το σκορ κόλλησε για αρκετή ώρα στο 1-0, με τον Σόμποσλαϊ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με ωραίο τελείωμα στις καθυστερήσεις.

Από εκεί και πέρα, σαρωτική ήταν η Φούλαμ, που διέλυσε με 5-0 εντός έδρας τη Νότιγχαμ Φόρεστ και την άφησε στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Ιγουόμπι (30’, 73’) και Χιμένες (34’, 54’), που πέτυχαν από δύο γκολ έκαστος, με τον Κέιρνι να βρίσκει δίχτυα στο 86ο λεπτό.

Σπουδαία εντός έδρας νίκη, 2-1 με ανατροπή, πήρε η Μπράιτον κόντρα στην Μπρέντοφορντ, ενώ τέλος, η Μπόρνμουθ επιβλήθηκε 2-0 της Κρίσταλ Πάλας στο Λονδίνο.