Ανατροπή α λα γαλλικά και… στο κόλπο για τον τίτλο η Μίλαν!

Σκόραρε δις ο Ζιρού, κατέβασε ρολά ο Μενιάν

Μεγάλες συγκινήσεις, πολλές φάσεις και στο τέλος... νικήτρια η Μίλαν στο «Τζουζέπε Μεάτσα»!

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι επιβλήθηκε 2-1 με ανατροπή της Ίντερ χάρη στα γκολ του Ολιβιέ Ζιρού και τις επεμβάσεις του Μάικ Μενιάν, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -1 από τη συντοπίτισσα, η οποία βέβαια έχει ένα ματς λιγότερο.

Η εν λόγω εξέλιξη βολεύει ασφαλώς και τη Νάπολι, που βρίσκεται τέσσερις βαθμούς πίσω από τους πρωταθλητές και αντιμετωπίζει την Κυριακή (06/02) τη Βενέτσια εκτός έδρας.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 10’, όταν ο Ντάμφρις σκόραρε με κεφαλιά όμως είδε το γκολ του να ακυρώνεται επειδή ήταν οφσάιντ ο Πέρισιτς – που είχε κάνει τη σέντρα.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Μενιάν εξουδετέρωσε μακρινό σουτ του Μπρόζοβιτς που κόντραρε, με τον Γάλλο να επεμβαίνει και στις προσπάθειες των Ντάμφρις (28’) και Μαρτίνες (38’).

Στο μεταξύ, οι «ροσονέρι» απείλησαν για πρώτη φορά στο 35’, όταν ο Χαντάνοβιτς έβγαλε το σουτ του Τονάλι και εν συνεχεία ο Ερναντέζ δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι παραπάνω από ένα κόρνερ.

Εντέλει, οι «νερατζούρι» βρήκαν το γκολ που άξιζαν βάσει της εικόνας του αγώνα στο 39’, όταν ο Πέρισιτς σούταρε μεμιάς ύστερα από κόρνερ του Τσαλχάνογλου.

Η τελευταία φάση πριν την ανάπαυλα ανήκε στην Ίντερ, με τον εξαιρετικό Μενιάν να λέει «όχι» στον Τζέκο στις καθυστερήσεις.

Η Μίλαν μπήκε πιο ορεξάτη στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο παρότι είχε την κατοχή της μπάλας, δεν μπορούσε να δημιουργήσει ιδιαίτερα απειλητικές προϋποθέσεις για την εστία του Χαντάνοβιτς.

Εντέλει, όλα άλλαξαν απότομα στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

Στο 75', ο... εξαφανισμένος Ζιρού κατάφερε να ισοφαρίσει με κοντινή προβολή μετά από κακό σουτ του Ντίαθ, φέρνοντας το ματς στα ίσα και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο "derby della Madonnina".

Προτού καταφέρουν οι τυπικά γηπεδούχοι να συνέλθουν, ο Γάλλος χτύπησε ξανά! Αυτή τη φορά υποδέχτηκε εξαιρετικά την μπάλα μέσα στην περιοχή, «χαζεύοντας» τον Ντε Φράι και νικώντας τον τερματοφύλακα της Ίντερ για το 2-1 στο 78'.

Η αιφνιδιασμένη ομάδα του Ιντσάγκι πάλεψε για να γλιτώσει έστω την ήττα στα εναπομείναντα λεπτά όμως δεν είχε τύχη, με αποτέλεσμα να υποστεί την πρώτη της εντός έδρας σε ματς πρωταθλήματος μετά από 28 ματς.

Και τότε, στις 17 Οκτωβρίου του 2020, είχε χάσει... 2-1 από τη Μίλαν!