Αυστραλιανό Open: Ξεπέρασε και την Κουντερμέτοβα και συνεχίζει ακάθεκτη στο Σάκκαρη!

Στη φάση των «16» για δεύτερη φορά στην καριέρα της

Για δεύτερη φορά στην καριέρα της, η Μαρία Σάκκαρη θα βρεθεί στη φάση των «16» του Αυστραλιανού Open.

Για να φτάσει μέχρι εκεί, η Ελληνίδα αθλήτρια χρειάστηκε να ξεπεράσει και το εμπόδιο της Βερόνικα Κουντερμέτοβα (No32 στον κόσμο) με 2-0 σετ (6-4, 6-1), με τη Σάκκαρη να μην έχει χάσει ακόμα σετ στο τουρνουά.

Το ματς δεν ξεκίνησε και πολύ καλά για το Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης, καθώς η Ρωσίδα κατάφερε να προηγηθεί 3-1 στο πρώτο σετ και να έχει τρεις ευκαιρίες για το 4-1. Παρ' όλα αυτά, η Ελληνίδα τενίστρια ήταν καταιγιστική στη συνέχεια και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να κάνει το 1-0. Με κεκτημένη ταχύτητα, η 26χρονη μπήκε σαν σίφουνας και στο δεύτερο σετ, με την Κουντερμέτοβα να μην μπορεί να ακολουθήσει σε κανένα σημείο, να περιορίζεται στο ένα game και να βλέπει τη Σάκκαρη να σφραγίζει τη νίκη.

Στον επόμενο γύρο, η Ελληνίδα αθλήτρια θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Τζέσικα Πεγκούλα, που καταλαμβάνει την 21η θέση της παγκόσμιας κατάταξης.

«Μέχρι τέλους με τέτοια στήριξη από τον κόσμο»

Η νίκη επί της Βερόνικα Κουντερμέτοβα οδήγησε τη Μαρία Σάκκαρη στους «16» του Αυστραλιανού Open, με την Ελληνίδα τενίστρια να μιλά μετά τον αγώνα και να σχολιάζει το αποτέλεσμα, την επερχόμενη αναμέτρηση με την Τζέσικα Πεγκούλα αλλά και την στήριξη από τους Έλληνες της ομογένειας.

«Νιώθω υπέροχα. Δεν έχω χάσει σετ, το διασκεδάζω με το κοινό αυτό. Έχω πει ότι νιώθω σαν να παίζω στην έδρα μου. Δίνει επιπλέον ενέργεια ο κόσμος. Στους αντιπάλους δεν αρέσει, αλλά αρέσει σε μένα, οπότε... Η Πεγκούλα είναι μια πολύ καλή παίκτρια που είχε εξαιρετική σεζόν πέρυσι. Και οι δυο μας είμαστε στην δεύτερη εβδομάδα και όποια είναι καλύτερη θα κερδίσει». Όταν ρωτήθηκε για το πού μπορεί να φτάσει με την υποστήριξη που έχει από τους Έλληνες της Μελβούρνης, σχολίασε: «Μέχρι τέλους».