Champions League: «Καθάρισε» η Τσέλσι, όλα ανοικτά στο Βιγιαρεάλ-Γιουβέντους (vids)

Τι έγινε στους δύο αποψινούς αγώνες της φάσης των 16

Νίκη με «καθαρό» σκορ πέτυχε στο Λονδίνο η Τσέλσι επί της Λιλ, ενώ Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους άφησαν ανοικτούς... λογαριασμούς στα δύο αποψινά παιχνίδια της φάσης των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Τσέλσι κέρδισε εντός έδρας τη Λιλ με 2-0 με τέρματα των Χάβερτς στο 8' και Πούλισιτς στο 63, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά από τώρα την υπόθεση-πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους εξήλθαν ισόπαλες με 1-1 στην Ισπανία. Ο Βλάχοβιτς έκανε ντεμπούτο με γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά από 32 δευτερόλεπτα παιχνιδιού βάζοντας μπροστά στο σκορ την ιταλική ομάδα, όμως η ομάδα του Ουνάι Έμερι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 66', χάρις σε γκολ του Παρέχο.

Οι δύο επαναληπτικοί αγώνες αυτών των ζευγαριών θα διεξαχθούν την Τετάρτη 16 Μαρτίου σε Λιλ και Τορίνο, αντίστοιχα.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη των δύο παιχνιδιών, λεπτό προς λεπτό:

Τσέλσι-Λιλ 2-0 (8' Χάβερτς, 63' Πούλισιτς)

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί - Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ - Αθπιλικουέτα, Καντέ, Κόβατσιτς (51' Λόφτους-Τσικ), Αλόνσο (80' Σαρ) - Ζιγές (60' Σαούλ), Πούλισικ (80' Βέρνερ) - Χάβερτς.

Λιλ (Ζοσλέν Γκουρβενέκ): Ζαρντίμ - Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Τζαλό (76' Γκούντμουνσον) - Ονανά (65' Γιλμάζ), Τσέκα, Αντρέ - Σάντσες (81' Μπεν Αρφά), Ντέιβιντ (81' Ζεγκρόβα), Μπαμπά