Επέστρεψε… φορτσάτη η Τσέλσι! (vid)

Eπικράτησε 2-0 της Μπόρνμουθ και πανηγύρισε μετά από 5 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα

Επιστροφή στη δράση και στις… νίκες για την Τσέλσι! Η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ ήταν εξαιρετική, καθάρισε από νωρίς το ματς και επικράτησε «μόλις» 2-0 της Μπόρνμουθ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», πανηγυρίζοντας στο πρώτο της παιχνίδι μετά τη διακοπή του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Παράλληλα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «μπλε», μετά από σχεδόν δυόμιση μήνες (σσ. τελευταία στις 16/10) για να φτάσει τους 24 πόντους, ενώ η Μπόρνμουθ έμεινε στους 16 και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα της στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Τσέλσι, με τον Στέρλινγκ να σερβίρει το 1-0 στον Χάβερτς στο 16’. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο Μάουντ με άψογο πλασέ στην κίνηση έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Λονδρέζους, που έδειξαν να καθαρίζουν από νωρίς τον αγώνα. Ο Χάφερτς βρήκε εκ νέου δίχτυα λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος έπεσε, αλλά οι δύο ομάδες είχαν τελικές για γκολ. Παρόλα αυτά, το σκορ δεν άλλαξε και παρέμεινε ως είχε μέχρι το φινάλε με την Τσέλσι να επικρατεί με 2-0.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:

Δευτέρα (26/12)

Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2

(15' Γιάνελτ, 54' Τόνει-65' Κέιν, 71' Χόιμπιεργκ)

Έβερτον-Γουλβς 1-2

(7' Μίνα - 22' Ποντένσε, 90'+5' Νουρί)

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-3

(32' Ρέιντ, 71' Ριμ, 80' Μίτροβιτς)

Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3

(4' πεν. Γουντ, 7' Αλμιρόν, 32' Ζοέλιντον)

Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-3

(73' Γουόρντ-Πράους - 14' Λαλάνα, 35' αυτ. Περό, 56' Περό)

Άστον Βίλα-Λίβερπουλ 1-3

(59' Μπάισετιτς - 5' Σαλάχ, 37' Φαν Ντάικ, 81' Μπάισετιτς)Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 3-1

(53' Σάκα, 59' Μαρτινέλι, 69' Ενκέτια - 27' πέν. Μπενραχμά)