Επική ανατροπή στο 94' για την Κάλιαρι!

Κέρδισε την Μπολόνια με γκολ στις καθυστερήσεις

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Μπολόνια, η Κάλιαρι έκανε επική ανατροπή με γκολ στο 94', επικρατώντας τελικά με 2-1!

Φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς στη Σαρδηνία, με την Κάλιαρι να επικρατεί με 2-1 της Μπολόνια με ανατροπή και χάρη σε ένα γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική στη Σέριε Α!

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν φάσεις μπροστά στα καρέ του Σκορούπσκι, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Η Μπολόνια ήταν εκείνη που άνοιξε τελικά το σκορ στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού (54') με πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ορσολίνι. Στη συνέχεια η Κάλιαρι πίεσε ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο τελικά βρήκε στο 71' μετά από ασίστ του Περέιρο και ωραίο τελείωμα του Παβολέτι από κοντά.

Οι γηπεδούχοι δεν αρκέστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας και συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ολοκληρώνοντας την τρελή ανατροπή στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Περέιρο κέρδισε τον Σκορούπσκι στην κλειστή του γωνία για το τελικό 2-1!

Έτσι, η Κάλιαρι πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και τρίτη της συνολικά στη φετινή Σέριε Α φτάνοντας τους 16 βαθμούς και παραμένοντας στη 18η θέση, ενώ η Μπολόνια γνώρισε την 9η φετινή της ήττα, παραμένοντας στη 12η θέση και τους 27 βαθμούς.