Επική ανατροπή της Λειψίας, κάνει… δώρο τον τίτλο στην Ντόρτμουντ!

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε στο 25', η Μπάγερν υπέστη πρωτοφανής καθίζηση στην επανάληψη

Αυτοκαταστροφική Μπάγερν Μονάχου, πάει να κάνει δώρο τον τίτλο στην Μπορούσια Ντόρτμουντ!

Παρά το γεγονός πως οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο 25' με τον Μίλερ και είχαν και άλλες καλές στιγμές για ακόμα περισσότερα γκολ, εντούτοις, στο δεύτερο ημίχρονο υπέστησαν πρωτοφανής καθίζηση, με τη Λειψία να τους τιμωρεί και να φεύγει με σπουδαίο διπλό (1-3) από την «Allianz Arena»!

Μια ήττα που φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση την Μπάγερν αναφορικά με την κατάκτηση του τίτλου, καθώς, μπορεί να παρέμεινε στην κορυφή με 68 βαθμούς, ωστόσο, η Ντόρμουντ, που παίζει αύριο με την Άουγκσμπουργκ, ακολουθεί με 67 βαθμούς!
Και όλα αυτά, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της Bundesliga!

Εκπληκτικός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου η Μπάγερν Μονάχου απείλησε για πρώτη φορά στο 18' με τον Μίλερ. Επτά λεπτά αργότερα, οι Βαυαροί κυκλοφόρησαν πολύ γρήγορα την μπάλα, με τον Μίλερ να πασάρει στον Γκνάμπρι και τον Γερμανό εξτρέμ να πιάνει ένα μονοκόμματο δυνατό σουτ, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο αριστερό δοκάρι και εν συνεχεία να καταλήγει στη δίχτυα του Μπλάσβιχ για το 1-0!

Στο 29', το σουτ του Μουσιάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι των φιλοξενούμενων, με τη Λειψία να παίρνει την «σκυτάλη» και να απειλεί με τους Σομποσλάι, Ενκουκού και Ντάνι Όλμο μέσα σε ένα τρίλεπτο (34'-36')!

Τα όσα ακολούθησαν στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπορούσε να φανταστεί κανένας φίλαθλος των δύο ομάδων! Όσο περνούσε η ώρα, η Λειψία ανέβαζε στροφές, με την Μπάγερν να προσπαθεί μάταια να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ, χωρίς να ψάχνει με ενέργεια και όρεξη το δεύτερο γκολ με το οποίο θα κλείδωνε το ματς.

Κάτι που τελικώς η ομάδα του Τόμας Τούχελ... πλήρωσε στο 65ο λεπτό, με τους «ταύρους» να φεύγουν υποδειγματικά στον αιφνιδιασμό με τέσσερις παίκτες (!) και τον Λάιμερ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να εκτελεί για το 1-1!

Εμφανώς σοκαρισμένη από την εξέλιξη του αγώνα, η Μπάγερν έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Στο 76', ο Παβάρ υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι, με τον Ενκουκού να «εκτελεί» από τα έντεκα βήματα τον Ζόμερ για το 2-1! Στο 86', ήταν η σειρά του Μαζραουί να κάνει ένα ανόητο πέναλτι, σταματώντας την μπάλα με το χέρι, με τον Σομποσλάι να διαμορφώνει το τελικό σκορ (1-3) από την άσπρη βούλα, την στιγμή που εκατοντάδες φίλοι των Βαυαρών αποχωρούσαν από τις εξέδρες!