Έριξε το… τείχος του Μάρκο Σίλβα ο Χάαλαντ

Δύσκολη νίκη επί της Φούλαμ, με τον Χάαλαντ να λυτρώνει τους «πολίτες»

Αυτές οι νίκες δίνουν τίτλους. Η Σίτι αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 25’, τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Φούλαμ αλλά στο τέλος την κέρδισε με 2-1 κι έπιασε κορυφή.

Στο 3ο λεπτό ο Λένο έσωσε μετά από σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα και στην εξέλιξη της φάσης ο Πορτογάλος αστόχησε από κοντά με κεφαλιά ενώ στο 9’ ο Γερμανός σταμάτησε και το μακρινό σουτ του Ντε Μπρόινε. Τελικά στο 187’ ο Γκιντογκάν βρήκε όμορφα τον Άλβαρες κι εκείνος από κοντά νίκησε τον Λένο για το 1-0 ενώ στο 25΄ο Λένο είπε όχι σε κεφαλιά του Ρόδρι και στην επαναφορά ο Στόουνς σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Και στο 26ο λεπτό ο Κανσέλο έκανε πέναλτι στον Γουΐλσον και αποβλήθηκε και ο Περέιρα έγραψε το 1-1 από την άσπρη βούλα. Στο 38’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε ιδανικά στον Άλβαρες αλλά το σουτ του Αργεντινού βρήκε τον Λένο σε ετοιμότητα και στο 42’ το φαλτσαριστό σουτ του Γκρίλις πέρασε μόλις έξω.

Στο 62’ το πλασέ του Γουΐλσον πέρασε λίγο έξω όπως και το απ ευθείας φάουλ του Ντε Μπρόινε στο 64’ ενώ στο 69’ ο Γκιντογκάν σέντραρε από δεξιά και ο Χάαλαντ αστόχησε με προβολή στο πίσω δοκάρι.

Στο 75’ ο Χάαλαντ σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ ενώ στο 90+3’ ο Ντε Μπρόινε κέρδισε πέναλτι από τον Ρόμπινσον και ο Χάαλαντ έκανες το 1-2 από την άσπρη βούλα.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς, Ακέ, Ακάντζι, Κανσέλο, Γκιντογκάν (90+7’ Ντίας), Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκρίλις (63’ Φόντεν), Μπερνάρντο Σίλβα, Άλβαρες (63’ Χάαλαντ).

ΦΟΥΛΑΜ: Λένο, Ριμ, Ντιόπ, Τετέ, Αντρέας Περέιρα (88’ Χάρις), Ρόμπινσον, Παλίνια, Ριντ, Γουΐλσον (77’ Τζέιμς), Γουίλιαν (80’ Εμπαμπού), Κάρλος Βινισιους (76’ Κέρνι)