Έσπασε την κατάρα στο «Αστρομπάλ» ο Παναθηναϊκός

Πρώτο διπλό στη σεζόν για τους «πράσινους»

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε! Ο Παναθηναϊκός αν και έχασε διαφορά 16 πόντων, ήταν συγκεντρωμένος στο τέλος και έφτασε στην πρώτη εκτός έδρας νίκη (63-76) της σεζόν επί της Βιλερμπάν.

Με τον Γουάιτ να κάνει εξαιρετικά πράγματα σε άμυνα και επίθεση, ο Παναθηναϊκός πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του ματς με 9-2, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε τάιμ-άουτ. Η διακοπή έφερε μια άμεση αντίδραση, με τη Βιλερμπάν να μειώνει σε 11-7, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν για τα καλά στο κλίμα του αγώνα και με επιθετική αιχμή του Παπαγιάννη έφτασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (7-19). Η ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 23-15.

Με πόντους του Οσετκόφσκι που ήρθε από τον πάγκο προσφέροντας άμεσες λύσεις, η Βιλερμπάν μείωσε στους τρεις (20-23), αλλά τότε πήρε το όπλο του ο Νέντοβιτς που τα έβαζε όλα και από παντού. Ο Σέρβος επανέφερε τη διαφορά στους 10 (28-38), ενώ με νέο τρίποντο με ταμπλό(!) πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 13 (28-41). Η μεγαλύτερη διαφορά που καταγράφηκε ήταν το +16 (30-46) με τρίποντο του Μαντζούκα, με το 32-46 να αποτελεί το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ήταν αναμενόμενο ότι η Βιλερμπάν θα ανέβαζε τον δείκτη της πίεσής της στην άμυνα με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου κι αυτό όντως συνέβη, αλλά ο Παναθηναϊκός είτε με τρίποντα του Γιόβιτς (36-51), είτε με δημιουργία του Σέρβου (41-53), οι «πράσινοι» κρατούσαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, κάτι που τελικά σταμάτησε να υφίσταται όταν ο Λάιτι έκανε το 45-53. Η Βιλερμπάν μπορεί, λοιπόν, να μην είχε τον Οκόμπο, αλλά είχε σε βράδυ καριέρας τον Οσετκόφσκι, που ήταν άχαστος από τα 6,75 (48-53), (51-56). Το καλό νέο για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Έβανς με μεγάλο τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά (51-59), με την περίοδο να κλείνει στο 53-59.

Τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, όταν η Βιλερμπάν έριξε τη διαφορά στους δύο πόντους (57-59), με τον Οσετκόφσκι να είναι και πάλι η αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους. Ωστόσο, σε αυτή την αντεπίθεση η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε τη σωστή αντίδραση και με ένα σερί 0-6 (67-65) ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και με τον Γουάιτ να θυμάται τον εαυτό της περιόδου το «τριφύλλι» έφτασε τελικά στη νίκη με 76-63.