Έστησε… μπλόκο στην Μπαρτσελόνα η Γαλατασαράι!

Δεν τους έφτασαν 90 λεπτά! Μπαρτσελόνα και Γαλατασαράι άφησαν ανοιχτούς τους λογαριασμούς τους για την ρεβάνς, για την φάση των «16» του Europa League, καθώς «κόλλησαν» στο 0-0!

Ανώτερη σε όλο το παιχνίδι ήταν η ομάδα του Τσάβι, η οποία έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες και δεν σκόραρε κάποιο γκολ. Πέδρι, Τραορέ, Ντεμπελέ , Ντε Γιόνγκ ήταν οι πρωταγωνιστές, που απειλούσαν συνεχώς την εστία της τουρκικής ομάδας, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε κάποιο γκολ.

Στο 79’ ο Γκομίς σκόραρε για τη Γαλατασαράι αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και πλέον οι δυο ομάδες θα τα… πουν στον επαναληπτικό αγώνα την επόμενη εβδομάδα.

Tα υπόλοιπα παιχνίδια

Σκορπάει… φόβο η Ρέιντζερς! Η ομάδα του Τζιοβάνι Φαν Μπρόνκχοστ έστησε «πάρτι» με καλεσμένο τον Ερυθρό Αστέρα και με τη νίκη της με σκορ 3-0, δείχνει να κλείνει θέση από τώρα για τα προημιτελικά του Europa League!

Εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο από τους Σκωτσέζους, που είχαν για σύμμαχό τους το VAR και την τύχη, αφού είδαν τον Κάται να σκοράρει δις αλλά να ακυρώνεται για οφσάιντ αλλά και να χάνει πέναλτι. O Tαβερνιέ με τη σειρά του σκόραρε στο 11’ από την άσπρη βούλα για το προβάδισμα της Ρέιντζερς, η οποία έκανε δύο τα τέρματά της με τον Μορέλος μετά από τέσσερα λεπτά. Ο Μπάλογκαν με ωραία κεφαλιά στο 51’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Μπεν λίγο πριν το φινάλε, αλλά και αυτό ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο Μπέργκαμο και σε ένα φανταστικό παιχνίδι, η Αταλάντα επικράτησε 3-2 της Λεβερκούζεν. Ο Αράνγκιζ στο 12’ με ωραίο πλασέ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά πριν συμπληρωθούν 25 λεπτά στο ματς οι «μπεργκαμάσκι» είχαν γυρίσει τούμπα το παιχνίδι με τέρματα των Μαλινόφσκι (23’) και Μουριέλ (25’). Ο Κολομβιανός, χτύπησε ξανά με την έναρξη του δευτέρου μέρους για να γράψει το 3-1, με τον Ντιαμπί να μειώνει σε 3-2 στο 63’ και το σκορ να παραμένει έτσι, δίνοντας μικρό προβάδισμα στους Ιταλούς και κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες των Γερμανών.

Τέλος, στην Πορτογαλία, η Μπράγκα επικράτησε 2-0 της Μονακό και πήρε μεγάλο προβάδισμα για να βρεθεί στην οκτάδα. Ο Ρουίθ μόλις στο 3’ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τους Μονεγάσκους να το παλεύουν στο υπόλοιπο του αγώνα, να σπαταλάνε τις φάσεις που έφτιαξαν και η Μπράγκα να «κλειδώνει» τη νίκη με τον Ολιβέιρα στο 89’.