«Εθισμένη» στις ανατροπές η Γιουνάιτεντ

Γύρισε το ματς με τη Γουέστ Χαμ

Σε ακόμη ένα παιχνίδι βρέθηκε πίσω στο σκορ, σε ακόμη ένα ματς κέρδισε. Ο λόγος για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που βρέθηκε να χάνει στην έδρα της Γουέστ Χαμ κι όμως επικράτησε με 3-1 και θυμίζει πλέον κάτι από την ομάδα του σερ Άλεξ, που δεν παραδινόταν ποτέ. Στην τετράδα πλέον οι «κόκκινοι διάβολοι» και στο -2 από την κορυφή.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Χέντερσον έσωσε μετά από σουτ του Φορνάλς, ενώ στο 8’ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Μπόουεν για οφσάιντ.

Στο 19ο λεπτό το σουτ του Μαρσιάλ κόντραρε και πέρασε μόλις έξω και στο 32’ ο Μπόουεν από δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Φορνάλς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Χέντερσον. Η Γουέστ Χαμ ήταν άκρως καλύτερη και στο 35’ είχε δοκάρι με τον Φορνάλς ενώ στο 38’ μετά από κόρνερ, ο Ράις πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Σούτσεκ με προβολή σε κενό τέρμα, έκανε το 1-0.

Μάλιστα στο 41ο λεπτό ο Φορνάλς έδωσε κάθετα στον Αλέρ, που κινήθηκε στην πλάτης της άμυνας της Γιουνάιτεντ πέρασε και τον Χέντερσον αλλά γλίστρησε κι έχασε τεράστια ευκαιρία ενώ στο 44’ ο Φαμπιάνσκι έσωσε μετά από σουτ του Μαρσιάλ.

Στο 51ο λεπτό ο Τσουφάλ σέντραρε από δεξιά αλλά ο Μπόουεν δε βρήκε για λίγο την μπάλα, με τον Τσέχο να μπορεί κάλλιστα να τελειώσει ο ίδιος τη φάση, ενώ στο 55’ το σουτ του ΜακΤόμινεϊ πέρασε ελάχιστα έξω.

Τελικά στο 65ο λεπτό μετά από βολέ του Χέντερσον, ο Φερνάντες κινήθηκε από δεξιά κι έστρωσε έξω στον Πογκμπά που με φοβερό σουτ έκανε το 1-1. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Γουέστ Χα, ο Τέλες έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Γκρίνγουντ έκανε μαγικό κοντρόλ, γύρισε και με άψογη εκτέλεση έγραψε το 1-2.

Στο 72’ η Γιουνάιτεντ είχε δοκάρι με τον Ράσφορντ και στο 78’ ο Μάτα βρήκε κάθετα τον Ράσφορντ που έφυγε μόνος με τον Φαμπιάνσκι και πλάσαρε για το 1-3. Στο 84ο λεπτό ο Χέντερσον έσωσε μετά από όμορφο φάουλ του Κρέσγουελ, ενώ στο 88’ το σουτ του Ράις έφυγε μόλις έξω.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Ογκμπονα, Κρέσγουελ, Μπαλμπουενά, Μαζουακού, Τσουφάλ (85’ Τσόνσον), Ράις, Σόυτσεκ, Μπόουεν (76’ Λανσίνι), Φορνάλς (76’ Μπενραχμά), Αλέρ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ.: Χέντερσον, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Τέλες, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά, Φαν ντε Μπεκ (46’ Φερνάντες), Γκρίνγουντ, Μαρσιάλ (62’ Μάτα), Καβάνι (46’ Ράσφορντ)

Πηγή: aek365.org