Η σεζόν άλλαξε, ο Χάαλαντ και η Σίτι… όχι!

Πέρασε με άνεση από το «Τερφ Μουρ» επικρατώντας 3-0 της Μπέρνλι στην πρεμιέρα της Premier League

Το έπιασε από εκεί που το άφησε ο Έρλινγκ Χάαλαντ! Ο Νορβηγός άσος «καθάρισε» το ματς της Μάντσεστερ Σίτι με την Μπέρνλι, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, με τους «πολίτες» να ξεκινάνε με το δεξί στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-0!

Κάπως έτσι, έκαναν ένα καλό... ζέσταμα ενόψει του Super Cup που θα διεξαχθεί στο «Γ. Καραϊσκάκης» την ερχόμενη Τετάρτη δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση, αλλά την ίδια ώρα ο Πεπ Γκουαρδιόλα αγχώνεται αφού ο Ντε Μπρόινε αποχώρησε στο 23ο λεπτό με πρόβλημα τραυματισμού.

Μόλις στο 4ο λεπτό, λοιπόν, ο Χάαλαντ από κοντά έκανε το 1-0 μετά την ασίστ του Ρόδρι και στο 36ο λεπτό με υπέροχο τελείωμα διπλασίασε τα τέρματα για την Σίτι που μπήκε... φουριόζα στο ματς! Η Μπέρνλι έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις, προσπαθώντας να γίνει επικίνδυνη, αλλά οι μεγάλες φάσεις έλειπαν μπροστά από την εστία του Έντερσον.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα. Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος ήταν ίδιος με πριν, με την Σίτι να έχει τον έλεγχο του ματς και να δημιουργεί συνεχώς ευκαιρίες να ξεχειλώσει το σκορ.

Η πίεση έπιασε τόπο, αφού ο Ρόδρι στο 74ο λεπτό έκανε το 3-0 για τους πρωταθλητές Αγγλίας μετά από σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα. Ο Γκουαρδιόλα στην συνέχεια έριξε και τον Γκβάρντιολ στο παιχνίδι, με τον 21χρονο να κάνει το ντεμπούτο του με την φανέλα της Σίτι.

Η ομάδα του Κομπανί προσπαθούσε μέσα από τις στημένες φάσεις να βρει κάποιο γκολ, ωστόσο δεν τα κατάφερε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ματς. Το μόνο που άλλαξε ήταν το γεγονός πως η Μπέρνλι τελείωσε με ποδοσφαιριστή λιγότερο το ματς, αφού ο Ζαρουρί αποβλήθηκε για πάτημα με τις τάπες στην γάμπα του Γουόκερ, με τη Μάντσεστερ Σίτι να επικρατεί εν τέλει με 3-0 και να ξεκινά με τις καλύτερες προϋποθέσεις την σεζόν!