Ισπανία-Πολωνία 90-78: Πάτησε γκάζι και...χάθηκε(vid)

Επέστρεψε σε ημιτελικά από το 2006

Η Ισπανία είναι και πάλι εδώ!

Η «ρόχα» απέφυγε το εμπόδιο της Πολωνίας, την οποία νίκησε 90-78 χάρη στην πολύ καλή εμφάνισή της στην τέταρτη περίοδο και επιστρέφει στα εξασφάλισε εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια!

Επόμενος αντίπαλος της ομάδας του Σκαριόλο ο νικητής του ζευγαριού Αυστραλία-Τσεχία. Ο Ρούμπιο ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής (19 πόντοι, 9 ασίστ) για τους νικητές, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τον Ρούντι (16 πόντοι με 5/5 τρίποντα!) και τα αδέρφια Ερνάνγκομεθ, Γουίλι (18 πόντοι) και Χουάντσο (14 πόντοι).

Από την άλλη, για την αξιοπρεπέστατη ομάδα του Τέιλορ διακρίθηκε ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Έι Τζέι Σλότερ, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.

Οι Ισπανοί προσπάθησαν να «χτίσουν» διαφορά από τα πρώτα λεπτά και με τον Ρούμπιο να ξεκινάει… φουριόζος (σ.σ. 8 πόντοι στο πρώτο εξάλεπτο), προηγήθηκαν 16-9 (6’). Παρ’ όλα αυτά, οι Πολωνοί δεν επηρεάστηκαν και ισοφάρισαν με διαδοχικά τρίποντα (18-18 στο 9’).

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα προσωπικό 4-0 του Γουίλι Ερνάνγκομεθ, που πήρε τη σκυτάλη από τον Ρούμπιο και έφερε την ομάδα του στο +4 (22-18).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (29-28 στο 13’), όμως η «ρόχα» πάτησε το γκάζι σε εκείνο το σημείο και με σερί 9-0 -από 3 διαδοχικά τρίποντα- έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (38-28 στο 14’).

Εντούτοις, η ομάδα του Τέιλορ δεν τα παράτησε και έβγαλε αντίδραση αφού βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση: με επιμέρους 9-1, πλησίασε σε απόσταση βολής πάλι (39-37 στο 17’). Η Ισπανία ξεκόλλησε ωστόσο και έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (46-41).

Οι παίκτες του Σκαριόλο ξεκίνησαν καλύτερα το τρίτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Ρούντι, απομακρύνθηκαν με +14 (58-44 στο 23’). Παρά το γεγονός πως «στράβωσε» το ματς, η Πολωνία αντέδρασε και πλησίασε κάπως (62-54 στο 27’).

Μέχρι εκεί όμως, αφού η «ρόχα» βελτίωσε την αμυντική λειτουργία της και ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με «αέρα» 9 πόντων (67-58).

Εκμεταλλευόμενη την υπεροπλία της κάτω από τα καλάθια και έχοντας τον Γουίλι Ερνάνγκομεθ σε μεγάλη βραδιά, η Ισπανία απέκτησε προβάδισμα νίκης (74-63 στο 33’). Για μια ακόμα φορά ωστόσο οι παίκτες του Τέιλορ δεν τα παράτησαν και βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια, έφτασαν σε απόσταση 4 πόντων (76-72 στο 35’).

Κάπου εκεί όμως φανερώθηκε η διαφορά ποιότητας, εμπειρίας και λύσεων μεταξύ των δύο ομάδων: με τον Ρούμπιο να πυροβολεί έξω από τα 6,75 μ., οι Ίβηρες έκαναν σερί 11-0 και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση-πρόκριση (87-72 στο 37’).

Οι Πολωνοί δεν είχαν άλλη… βενζίνη στο ρεζερβουάρ τους και παραδόθηκαν πλήρως στη μοίρα τους, με συνέπεια να βρεθούν μέχρι και το -16 (90-74 στο 39’) και να αμαυρώσουν κάπως την αξιοπρεπέστατη εικόνα τους. Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν η τελική διαφορά, με το 90-78 να σφραγίζει το εισιτήριο των Ισπανών για τα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-41, 67-58, 90-78.