Καθάρισε τη Νιούκαστλ και συνεχίζει το κυνήγι η Σίτι!

Μείωσε προσωρινά την απόσταση από την πρωτοπόρο Άρσεναλ στους 2 βαθμούς

Το κυνήγι της Άρσεναλ συνεχίζει η Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα καθάρισε τη Νιούκαστλ επικρατώντας 2-0 και μείωσε, προσωρινά με ματς περισσότερο, τη διαφορά από την κορυφή στους δύο βαθμούς.

Την ίδια ώρα, οι «καρακάξες» έμειναν για πέμπτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη και γνώρισαν δεύτερη στη σειρά ήττα για να παραμείνουν στους 41 βαθμούς και κινδυνεύουν να πέσουν και από την 5η θέση.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους «σίτιζενς» που βρήκαν γκολ και πήραν το προβάδισμα στο 15ο λεπτό με τον Φόντεν να κάνει υπέροχη ατομική προσπάθεια, μένοντας όρθιος στο μαρκάρισμα τεσσάρων παικτών και με κοντινό πλασέ να γράφει το 1-0. Η Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο και βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά ο Χάαλαντ δεν κατάφερε να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς, με το σκορ να μένει ως είχε στην ανάπαυλα.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τη Νιούκαστλ βέβαια να είναι πιο… θαρραλέα και να ψάχνεται περισσότερο για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, ο Γκουαρδιόλα έριξε στο ματς στο 65’ τον Μπερνάρντο Σίλβα αντί του Ντε Μπρόινε και ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός τον δικαίωσε ένα λεπτό αργότερα, σκοράροντας για το 2-0. Η Σίτι είχε ουσιαστικά καθαρίσει το ματς και έκανε διαχείριση στη συνέχεια, παίρνοντας μια εύκολη νίκη απέναντι στους φιλοξενούμενους που διανύουν παρατεταμένο ντεφορμάρισμα και κινδυνεύουν να μείνουν ακόμη και εκτός Ευρώπης.