Λίβερπουλ που… τα θέλει όλα, καθάρισε τη Σίτι και έφυγε για τελικό!

Σε μία ακόμη ματσάρα, με συγκλονιστικό φινάλε, η Λίβερπουλ επιβλήθηκε 3-2 της Μάντσεστερ Σίτι

Μία ακόμη φοβερή ποδοσφαιρική παράσταση μας χάρισαν Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ, με τους “reds” να επικρατούν 3-2 των «πολιτών» στο “Wembley” και να προκρίνονται στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας.

Τρεις φορές σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ, με τη Σίτι να μειώνει στο δεύτερο μέρος και να μετατρέπει σε θρίλερ τα τελευταία λεπτά.

Στις 14 Μαΐου ο μεγάλος τελικός, με Τσέλσι και Κρίσταλ Πάλας και κοντράρονται την Κυριακή (17/04) για το δεύτερο εισιτήριο.
Σημειώνεται ότι η Λίβερπουλ θα διεκδικήσει ξανά το εν λόγω τρόπαιο μετά από μια δεκαετία.

Στο μυαλό του κόουτς

Παρότι έμεινε πιστός στο 4-3-3, ο Πεπ Γκουαρδιόλα προχώρησε σε rotation, επιλέγοντας τον Στέφεν κάτω από τα δοκάρια και τους Κανσέλο, Στόουνς, Άκε και Ζιντσένκο στην άμυνα.

Η τριάδα στα χαφ αποτελείτο από Φερναντίνιο, Σίλβα και Φόντεν, με τους Γκρίλις, Ζεσούς και Στέρλινγκ μπροστά.
Ο δε Γιούργκεν Κλοπ επέλεξε κι αυτός 4-3-3 και φουλ κομπλέ ενδεκάδα, με Άλισον στο τέρμα και Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον στα μετόπισθεν.

Στο κέντρο έπαιξαν οι Φαμπίνιο, Κεϊτά και Τιάγκο, με Σαλάχ, Μανέ, Ντίας μπροστά.
Στον πάγκο έμεινε σε όλη της διάρκεια του ημιτελικού ο Κώστας Τσιμίκας.

Παρότι ξεκίνησε με ένα σουτ του Γκρίλις που βρήκε στα σώματα στο 4’, το πρώτο μέρος εξελίχθηκε σε... όνειρο για τη Λίβερπουλ. Στην πρώτη της επιθετική ενέργεια, στο 9’, ο Κονατέ νίκησε όλη την άμυνα των «πολιτών» μετά από κόρνερ του Ρόμπερτσον και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχη κεφαλιά.

Μία κεφαλιά του Στέρλινγκ στο 15’ δεν ανησύχησε τον Άλισον, όμως δύο λεπτά αργότερα, η ολιγωρία του Στέφεν έδωσε την ευκαιρία στον Μανέ να τον προλάβει και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με... τάκλιν!

Οι πρωταθλητές είχαν αιφνιδιαστεί πλήρως και παρότι κατάφεραν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο, δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Αντιθέτως, ήρθε το 3-0 για τη Λίβερπουλ! Ήταν στο 45’, όταν Μανέ σκόραρε ξανά με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ, μετά από τρομερή ομαδική ενέργεια των “reds”…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γκρίλις να βρίσκει, αυτή τη φορά, στόχο! Μετά από ωραία προσπάθεια του Ζεσούς, ο Άγγλος μεσοεπιθετικός σκόραρε από κοντά, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του (47’).

Ο Βραζιλιάνος νικήθηκε στο 54’ από τον συμπατριώτη του, Άλισον, με τους δύο ποδοσφαιριστές να τα «λένε» ξανά στο 70’, όταν ο 25χρονος επιθετικός βγήκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα της Λίβερπουλ αλλά απέτυχε ξανά να τον νικήσει.

Ένα δίλεπτο αργότερα, ήταν η σειρά του Σαλάχ να χάσει μεγάλη ευκαιρία, καθώς έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Στέφεν μετά από λάθος του Ζιντσένκο.

Εν συνεχεία ο ρυθμός έπεσε ωστόσο ανέβηκε ξανά, απότομα, στο 90’. Μία προσπάθεια του Μαχρέζ από τα δεξιά έφερε το γύρισμα και το σουτ του Σίλβα μετά από επαφή του Άλισον με την μπάλα, με τις καθυστερήσεις να εξελίσσονται σε... θρίλερ.

Τα σουτ των Μαχρέζ, Φερναντίνιο κόντραραν και βγήκαν κόρνερ, εκείνο του Στέρλινγκ κατέληξε στην αγκαλιά του Άλισον και στη συνέχεια οι Σαλάχ και Φιρμίνο δεν κατάφεραν να κάνουν το 4-2, με το σκορ να μην αλλάζει.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Μάντσεστερ Σίτι (Π. Γκουαρδιόλα): Στέφεν, Κανσέλο, Στόουνς, Άκε, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο, Σίλβα, Φόντεν, Γκρίλις, Ζεσούς (83’ Μαχρέζ), Στέρλινγκ.

Στον πάγκο: Έντερσον, Λάβια, Ντίας, Λαπόρτ, Ντέλαπ, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε.

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά (73’ Χέντερσον), Τιάγκο (87’ Τζόουνς), Σαλάχ, Μανέ (84’ Ζότα), Ντίας (84’ Φιρμίνο).

Στον πάγκο: Κέλεχερ, Γκόμες, Τσιμίκας, Μάτιπ, Μίλνερ.