Λύγισε τη Βαλένθια στα πέναλτι και σήκωσε το Copa del Rey η Μπέτις!

Ύστερα από το 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση, η Μπέτις επικράτησε 5-4 της Βαλένθια στα πέναλτι

Κυπελλούχος Ισπανίας για τη σεζόν 2021/2022 η Ρεάλ Μπέτις! Η ομάδα της Ανδαλουσίας εξαργύρωσε με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική χρονιά που πραγματοποιεί επικρατώντας 5-4 επί της Βαλένθια στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) στον τελικό του «Καρτούχα», για να κατακτήσει το 3o Copa del Rey στην ιστορία της.

Πρώτη κατάκτηση για τους «βερδιμπλάνκος» μετά το 2005, όταν επί τη καθοδήγηση του Λορένθο Σέρα Φερέρ και με τον Χοακίν ενεργό μέλος -πρώτος στην ιστορία της Μπέτις που σηκώνει δύο τρόπαια- ανέβηκε για τελευταία φορά στο βάθρο. Συγκινητικές στιγμές με τον θρυλικό αρχηγό της Μπέτις, ο οποίος σήκωσε δακρυσμένος την κούπα, στην τελευταία του σεζόν στα γήπεδα. Παρθενικός τίτλος επί ισπανικού εδάφους για τον πολύπειρο προπονητή των Ανδαλουσιανών, Μανουέλ Πελεγκρίνι.

Ο Μπόρχα Ιγκλέσιας άνοιξε το σκορ στο 11' για τους τυπικά γηπεδούχους, με τον Ούγκο Δούρο να ισοφαρίζει στο 30' για τους Βαλενθιάνους. Δύο δοκάρια για την -καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα- Μπέτις, με τον Μούσα να είναι ο μοναδικός που αστόχησε στη διαδικασία των πέναλτι.

Το ματς:

Οι «μπέτικος» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μάλιστα, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 11'. Ο Μπεγερίν έκανε ωραίο γύρισμα από τα δεξιά, με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας να πετάγεται στην «καρδιά» της περιοχής, σκοράροντας με σεντερφορίσια καρφωτή κεφαλιά.

Εν συνεχεία, η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι δημιούργησε ευκαιρίες και για ένα δεύτερο γκολ. Σημαντικότερες όλων εκείνη του 21', όταν η κεφαλιά του Χουάνμι από το ύψος του πέναλτι πέρασε ελάχιστα έξω.

Παρόλα αυτά, το γκολ το βρήκαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι στο 30', στην πρώτη τους τελική στον αγώνα. Ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση και τρομερό κάθετο πέρασμα από τον Μορίμπα, ο Ούγκο Δούρο βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Μπράβο, σκάβοντας υπέροχα την μπάλα για το 1-1. Η Μπέτις θα μπορούσε κάλλιστα να είχε πάει εκ νέου προηγούμενη στα αποδυτήρια, ωστόσο το σουτ του Κανάλες στο 43' σταμάτησε στο δοκάρι.

Η Βαλένθια έκανε εξαιρετικό μπάσιμο στο δεύτερο μέρος, δημιουργώντας φάσεις. Όμως, η Μπέτις όχι μόνο ισορρόπησε μετά το 60' αλλά άρχισε να χάνει και τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Ο Μαμαρντασβίλι εξελισσόταν σε μεγάλο πρωταγωνιστή των Βαλενθιάνων, με τον 21χρονο τερματοφύλακα να πραγματοποιεί κομβικές επεμβάσεις. Παράλληλα, συνέχισε να έχει ως σύμμαχό του τα δοκάρια, με το μακρινό σουτ του Χουάνμι στο 78' να σταματά αυτή τη φορά στη ρίζα της δεξιάς δοκού.

Εάν και τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του ματς εξελίχθηκαν σε γκραν γκινιόλ, άλλο γκολ δεν υπήρξε, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Αρκετά ισορροπημένο το έξτρα ημίωρο, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη προσοχή στα νώτα τους. Φυσική συνέπεια αυτού η διαδικασία των πέναλτι. Εκεί άπαντες ευστόχησαν πλην του Μούσα, με τους «βερδιμπλάνκος» να επικρατούν 5-4 και να σηκώνουν την κούπα!