Λύγισε την Κρίσταλ Πάλας η Άρσεναλ

Χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Έντεγκααρντ νίκησε 1-0 και... αρχίζει μάχη με τη Σίτι

Δύσκολη νίκη για την Άρσεναλ! Το σύνολο του Μικέλ Αρτέτα αν και έπαιζε με παίχτη λιγότερο από το 66ο λεπτό λόγω αποβολής του Τομιγιάσου, κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας και να κάνει το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός και στο 16ο λεπτό η Κρίσταλ Πάλας απείλησε με τον Έζε, αλλά ο Ράμσντεϊλ είχε την απάντηση, ενώ στο 28ο λεπτό η Άρσεναλ βρέθηκε μια ανάσα από το 1-0, αλλά το σουτ του Ενκέτια σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 35’ οι «Κανονιέρηδες» βρέθηκαν και πάλι πολύ κοντά στο να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Ράις έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Ενκέτια, όμως το τελείωμα του Άγγλου φορ από κοντά ήταν απογοητευτικό, ενώ στο 42’ ο Τζόνστον είπε όχι στον Έντεγκαρντ.

Στο 51’ η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κέρδισε πέναλτι, με τον Έντεγκαρντ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικάει τον Τζόνστον για το 0-1 και στο 60’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έζε δεν ανησύχησε τον Ράμσντεϊλ. Στο 62’ οι «Κανονιέρηδες» απείλησαν με μακρινό σουτ του Πάρτεϊ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χάβερτς αστόχησε από καλή θέση.

Στο 66’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Τομιγιάσου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 69’ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Αγιού αστόχησε από καλή θέση. Απο εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν γκολ ισοφάρισης, ωστόσο η άμυνα της Άρσεναλ ήταν εξαιρετική και έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Τζόνστον, Γουόρντ(83’ Ρακ-Σάκι), Άντερσεν, Γκουεχί, Μίτσελ, Ντουκουρέ, Λέρμα, Σλουπ(74’ Αμαντά), Έζε, Αγιού, Έντουαρτ

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Τομιγιάσου, Παρτέι, Σαλιμπά, Έντεγκαρντ(89’ Ζιντσένκο), Χάβερτς, Ράις, Μαρτινέλι(70’ Γκάμπριελ), Ενκέτια(79’ Ζορζίνιο), Σάκα(89’ Κίβιορ)