Με... σβηστές μηχανές υπέταξε την Έιμπαρ η Ρεάλ!

Με το… δεξί επέστρεψε στις επίσημες υποχρεώσεις η Ρεάλ Μαδρίτης!

Φουριόζα επέστρεψε η Ρεάλ στη La Liga, καθώς κέρδισε με 3-1 την Εϊμπάρ και βρέθηκε και πάλι στο -2 από την Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 4ο λεπτό, ο Κρόος ευνοήθηκε από τις κόντρες και με άψογο πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0. Η Ρεάλ είχε τον έλεγχο και στο 30’ ο Ράμος έκλεψε στο κέντρο και άνοιξε αριστερά στον Αζάρ. Ο Βέλγος έβγαλε μαγική μπαλιά στην άλλη μεριά στον Μπενζεμά κι εκείνος έδωσε έτοιμο γκολ στον Ράμος που είχε κάνει κούρσα 50 μέτρων για να πλασάρει σε κενό τέρμα, γράφοντας το 2-0. Αυτό ήταν αισίως το 67ο γκολ του Ράμος στην Primera Division, με το οποίο πιάνει τον πρώτο σκόρερ αμυντικό Ρόναλντ Κούμαν

Μάλιστα στο 37’ ο Αζάρ έκανε το σουτ από δεξιά, ο Ντμίτροβιτς έσωσε αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Μαρσέλο έγραψε το 3-0 με σουτ από το ύψος της περιοχής.

Στο 57ο λεπτό ο Κουρτουά πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση σε μακρινό σουτ του Εσπόσιτο και από το κόρνερ ο Ενρίχ πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Ρεάλ. Τελικά στο 60’ ο Ντε Μπλάσις έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Μπιγάς και άλλαξε πορεία, μπερδεύοντας έτσι τον Κουρτουά που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 3-1.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Μαρσέλο, Καρβαχάλ, Ράμος (61’ Μιλιτάο), Βαράν, Κασεμίρο, Μόντριτς (83’ Βαλβέρδε), Κρόος, Μπενζεμά, Ροδρίγο (61’ Μπέιλ), Αζάρ (61’ Βινίσιους).

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Αρμπίγια, Ολιβέιρα, Ρομπέρ Κορέα, Ράφα (58’ Λεόν), Ορεγιάνα (58’ Μπιγάς), Ντε Μπλάσις (78’ Ινούι), Άλβαρεθ, Κριστόφορο, Εσπόσιτο, Κίκε (58’ Ενρίχ)