Με Τσεχία στους «16» η Ελλάδα!

Η Τσεχία αγχώθηκε, αλλά τελικά επικράτησε 88-77 στον τελικό πρόκρισης με το Ισραήλ

Η Τσεχία ήταν η θριαμβεύτρια στον τελικό πρόκρισης του 4ου ομίλου κόντρα στο Ισραήλ, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 88-77 και κλείνοντας έτσι ραντεβού με την Εθνική Eλλάδας στη «φάση των 16»!

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και έλεγχαν τον ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση, παρά το γεγονός πως το Ισραήλ πλησίασε σε «απόσταση αναπνοής», κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χρούμπαν (25π), Σατοράνσκι (double-double με 14π, 11 ασίστ) και Βέσελι (16π, 7 ριμπ, 5 ασίστ), ενώ για το Ισραήλ ξεχώρισαν οι Μάνταρ (16π) και Γκινάτ (15π, 6 ριμπ.).

Το ματς:

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει υπέρ της διαφορά στο ξεκίνημα, φτάνοντας στα μισά της πρώτης περιόδου με το σκορ ισόπαλο 8-8. Στη συνέχεια οι Τσέχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και δημιουργώντας ένα σερί 14-3 πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (24-14 στο 9’), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 26-17.

Η Τσεχία διατήρησε την υπέρ της διαφορά και στη δεύτερη περίοδο, στην οποία έφτασε να προηγείται μέχρι και με +19 (46-27 στο 14’), έχοντας για πρωταγωνιστές τους Σατοράνσκι και Χρούμπαν. Το Ισραήλ προσπάθησε να αντιδράσει και με μικρό σερί 10-4 μείωσε σε 50-37, ενώ ο Σατοράνσκι διαμόρφωσε το 53-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Τσεχία να σκοράρει μόλις ένα καλάθι στα πρώτα δύο της λεπτά, και το Ισραήλ να ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους 10 στο 24’ (58-50) με λέι απ του Μένκο. Ο Γκινάτ μείωσε σε 60-55 για τους φιλοξενούμενους στο 26’, γεμίζοντας άγχος το κατάμεστο γήπεδο της Πράγας, ενώ ένα τρίποντο του Άβντιγια στο 28’, διαμόρφωσε το 65-61, πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με την Τσεχία μπροστά με 67-62.

Ο Άβντιγια με ένα ακόμα εύστοχο τρίποντό του μείωσε στο καλάθι (67-65) για τους Ισραηλινούς στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, πριν η Τσεχία απαντήσει με σερί 13-0, ανεβάζοντας ξανά την υπέρ της διαφορά σε διψήφια επίπεδα (80-65 στο 33’). Το Ισραήλ δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να κάνει μία ακόμα ανατροπή και έτσι η Τσεχία πήρε τη νίκη με 88-77, «κλείνοντας ραντεβού» με την Εθνική Ελλάδας την ερχόμενη Κυριακή (11/9), για τη «φάση των 16» του φετινού Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 53-37, 67-62, 88-77