Μεσσίας και… φύλακας-άγγελος φύλαξαν το όνειρο της Αργεντινής!

Μυθικό ματς με απίστευτες συγκινήσεις

Ο σύγχρονος ποδοσφαιρικός της θεός κι ένας… έκτακτος άγγελος προστάτευσαν την Αργεντινή! Χάρη στον Μέσι και τις αποκρούσεις Μαρτίνες στα πέναλτι, απέδρασε με την πρόκριση από το θρίλερ με την Ολλανδία.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με την Ολλανδία να έχει κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους και να μην αφήνει την Αργεντινή να δημιουργήσει ιδιαίτερα. Στο 5ο λεπτό η ομάδα του Σκαλόνι είχε την πρώτη της καλή στιγμή, όταν ο Άλβαρες έκανε το γύρισμα, έδιωξε αρχικά η άμυνα της Ολλανδίας και στην συνέχεια το σουτ του Φερνάντες σταμάτησε στα σώματα.

Τα λεπτά περνούσαν, η Ολλανδία είχε ανέβει στο γήπεδο αλλά δεν έβγαζε φάσεις απέναντι στην καλοστημένη Αργεντινή.

Καλύτερη στιγμή στο 16ο λεπτό όταν ο Ντάμφρις έκανε το παράλληλο γύρισμα, αλλά δεν ήταν κανένας συμπαίκτης του εκεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Λιονέλ Μέσι δεν είχε… μιλήσει ακόμα και ήρθε η ώρα να το κάνει στο 35ο λεπτό, όταν έβγαλε μια ΜΥΘΙΚΗ μπαλιά ανάμεσα σε έξι ποδοσφαιριστές στον Μολίνα και εκείνος με το εξωτερικό άνοιξε το σκορ για την «αλμπισελέστε». Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Μολίνα με τη φανέλα της Αργεντινής, έβδομη ασίστ του Μέσι σε Παγκόσμιο Κύπελλο και πέμπτη σε νοκ-άουτ φάση, κάτι που δεν έχει καταφέρει κανείς άλλος στην ιστορία της διοργάνωσης!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Αργεντινή να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0).

Η Αργεντινή μπήκε με την ίδια φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μέσι στο 59’ να ξεκλειδώνει την άμυνα της Ολλανδίας με τρομερή πάσα, αλλά στη συνέχεια ο Ντε Πολ τα χάλασε και δεν έκανε καλό γύρισμα ενώ δύο συμπαίκτες περίμεναν.

Στην συνέχεια η «αλμπισελέστε» είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα όταν κέρδισε φάουλ, το εκτέλεσε ο Μέσι, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το αριστερό «Γ». Στο 71’ η Αργεντινή κέρδισε πέναλτι, όταν ο Ντάμφρις έφαγε την ντρίμπλα από τον Ακούνια και τον ανέτρεψε, με τον ρέφερι Λαόθ να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα. Δυο λεπτά αργότερα ο Λιονέλ Μέσι εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα για το 2-0 της ομάδας του! Μάλιστα, o Aργεντινός σούπερ σταρ έπιασε τον Μπατιστούτα και έγινε ο πρώτος σκόρερ με την φανέλα της Αργεντινής, μετρώντας 10 γκολ!

Στην συνέχεια του αγώνα η Ολλανδία άρχιζε να παίζει με σέντρες και απειλούσε, προσπαθώντας να βρει το γκολ για να μειώσει. Στο 83’ μετά από σέντρα του Μπεργκίς στην καρδιά της περιοχής, ο Βέγκχορστ έκανε τρομερή γυριστή κεφαλιά και εκτέλεσε τον Ντίμπου Μαρτίνες για το 2-1.

Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-2, όταν ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά πάσα, ο Μπέργκχαους έκανε το σουτ στην κίνηση που κόντραρε και κατέληκε ξυστά από την εστία!

Τα νεύρα δεν έλειπαν από το παιχνίδι, ο Παρέδες στο 89’ έκανε ένα τάκλιν και σούταρε την μπάλα στον πάγκο των «οράνιε». Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνει ένας μικρός χαμός, ο ρέφερι μοίρασε κάρτες και συνεχίστηκε το ματς.

Η Αργεντινή στις καθυστερήσεις είχε κλειστεί όλη πίσω και προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το προβάδισμά της. Όμως δεν το κατάφερε και στο 90+11’ οι «οράνιε» σόκαραν την ομάδα του Σκαλόνι κάνοντας το 2-2 και έστειλαν το ματς στην παράταση. Ο Κουπμάινερς εκτέλεσε με μυθική κομπίνα και πάσα για τον Βέγκχορστ, ο οποίος νίκησε από κοντά τον Μαρτίνες και την άμυνα της «αλμπισελέστε» που… κοιμήθηκε για να ισοφαρίσει!

Λίγα ρίσκα, μπόλικη σκοπιμότητα και μάχες στον χώρο της μεσαίας γραμμής συμπεριλάμβανε το πρώτο μέρος της παράτασης, που είχε και μια μεγάλη φάση για την Αργεντινή στο 104’ αλλά μετά το φάουλ του Μέσι ο Οταμέντι δεν πρόλαβε με κοντινή προβολή να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Σκαλόνι έριξε τον Ντι Μαρία στο ματς, η Αργεντινή έγινε φουλ επιθετική και η Ολλανδία έπαιζε όλη πίσω, δείχνοντας σαφέστατη διάθεση να το οδηγήσει στην παράταση. Σε διάστημα ενός λεπτού η Αργεντινή έχασε δύο μεγάλες φάσεις για να σκοράρει αλλά Λαουτάρο και Φερνάντες είδαν τους Φαν Ντάικ και Βέγκχορστ να βάζουν τα σώματά τους για να σώσουν σίγουρα γκολ! Στα… καπάκια η κεφαλιά του Πετζέλα πέρασε άουτ, με την «αλμπισελέστε» να αγγίζει δύο φορές ακόμη το γκολ της νίκης στο φινάλε. Πρώτα, στο 119’ ο Λαουτάρο έκανε τη σουτάρα που έδιωξε ο Νοπέρτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα η «οβίδα» του Έντσο Φερνάντες σταμάτησε στο δεξί δοκάρι με το 2-2 να μένει ως έχει και το παιχνίδι να οδηγείται στα πέναλτι!

Οι ενδεκάδες

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Ντάμφρις, Μπλιντ (65’ Λ.Ντε Γιονγκ), Ακέ, Φαν Ντάικ, Τίμπερ, Ντε Γιονγκ, Ντε Ρόουν (46’ Κοουπμάινερς), Χάκπο (113’ Λανγκ), Μπερχβάιν (46’ Μπερχάους), Ντεπάι (78’ Βέγκχορστ)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλόνι): Εμιλιάνο Μαρτίνες, Μολίνα (106’ Μοντιέλ), Ακούνια (78’ Ταλιάφικο), Οταμέντι, Ρομέρο (78’ Πετσέγια), Λισάντρο Μαρτίνες (112’ Ντι Μαρία), Έντσο Φερνάντες, Ντε Πολ (66’ Παρέδες), Μακ Άλιστερ, Άλβαρες (82’ Λαουτάρο Μαρτίνες), Μέσι