Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-1: Άφησαν «ανοιχτούς λογαριασμούς»

Στον επαναληπτικό του Santiago Bernabeu, στις 27 του μήνα θα κριθεί το εισιτήριο για μια θέση στον τελικό της Σεβίλλης.

Στο 1-1 έμειναν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης στο 1ο σκέλος της ημιτελικής φάσης του Copa Del Rey. Η ομάδα του Σολάρι, η οποία ήταν καλύτερη ανά διαστήματα προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με πλασέ του Λούκας, ωστόσο οι «Μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν στο 57' με τον Μάλκομ. Για 30 λεπτά αγωνίστηκε ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με υψηλό πρέσινγκ ξεκίνησαν οι Μαδριλένοι, οι οποίοι ήθελαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό από την αρχή του παιχνιδιού. Από αυτό καρποφόρησαν καθώς μόλις στο 6ο λεπτό η ομάδα του Σολάρι έκανε το 0-1. Ο Βινίσιους έβγαλε την σέντρα, ο Μπενζεμά έκανε υπέροχο κατέβασμα και έδωσε πάσα στον Λούκας, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να δώσει ρυθμό, αλλά η Ρεάλ ήταν αυτή που απείλησε, στο 11’ με τον Βινίσιους, ο οποίος είχε την επιλογή να πασάρει στον αμαρκάριστο Κρόος, αλλά επέλεξε το σουτ και αυτό κόντραρε στον Πικέ. Η Ρεάλ είχε περισσότερο την κατοχή στην μπάλα και είχε κάποια σουτ με τους Βινίσιους και Γιορέντε. Η 1η μεγάλη στιγμή για την Μπάρτσα ήταν στο 32ο λεπτό, όταν από το φάουλ του Μάλκομ, ο Ράκιτιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επόμενη φάση, ο Βινίσιους έκανε το γύρισμα αλλά ο επερχόμενος Μπενζεμά δεν βρήκε για λίγο την μπάλα. Στο 35’ ο Νάβας προέβη σε εντυπωσιακή απόκρουση στο σουτ του Σουάρεζ με το αριστερό, στην τελευταία καλή στιγμή του 1ου μέρους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Η πρώτη καλή στιγμή του 2ου μέρους άνηκε στους γηπεδούχους στο 53ο λεπτό όταν ο Κουτίνιο έκανε το δυνατό, φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 57’ η Μπαρτσελόνα έφτασε στην ισοφάριση. Αρχικά, ο Σουάρεζ πλάσαρε τον Νάβας ο οποίος έκανε έξοδο, βρίσκωντας το δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μάλκομ έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 69΄ο Μέσι, ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα στην θέση του Κουτίνιο, εκτέλεσε φάουλ σε καλή θέση, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο τείχος. Στο 78ο λεπτό ο Αλένα, έκανε το σουτ αλλά έκοψε εντυπωσιακά ο Καρβαχάλ. Στο 81’ ο Μπενζεμά έδωσε στον Μπέιλ κι αυτός καθυστέρησε πολύ και έχασε την ευκαιρία να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 85’ ο Κρόος εκτέλεσε το φάουλ, ο Κασεμίρο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε έξω. Στο 87’ ο Κρόος έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά έκοψε για άλλη μια φορά ο Πικέ και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Διακριθέντες:

Μπαρτσελόνα: Πολύ δραστήριος ο σκόρερ της ομάδας Μάλκομ, ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Μαρσέλο. Πολύ καλός επίσης και ο Πικέ, έσωσε πολλές φορές την εστία της ομάδας του, όπως και ο Σεμέδο.

Ρεάλ Μαδρίτης: Αρκετά καλός ο Βινίσιους, παρά το νεαρό της ηλικίας του (18χρονών) απέδειξε ότι μπορεί να ανταγωνιστεί επάξια σε παιχνίδια τέτοιας σημασίας, αν και χρειάζεται ακόμη δουλειά στην λήψη αποφάσεων. Πολύ καλή γενικά η αμυντική λειτουργία των Μαδριλένων, με εξαίρεση τον Μαρσέλο. Εξαιρετικός και ο Νάβας, όποτε χρειάστηκε.

Απογοήτευσαν:

Μπαρτσελόνα: Πολύ μέτριος ο Κουτίνιο, δεν θυμίζει σε τίποτα τον ποδοσφαιριστή που μάθαμε στην Λίβερπουλ.

Ρεάλ Μαδρίτης: Δεν βοήθησε καθόλου ο Μπέιλ, ο οποίος αγωνίστηκε για περίπου 30 λεπτά, ενώ ο Μαρσέλο αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, δείγμα των φετινών του μέτριων αποδόσεων.

Κοουτσάρισμα:

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Παρέταξε την ομάδα του με τον Μέσι στον πάγκο, λόγω του προβλήματος που αντιμετώπιζε, δίνοντας την ευκαιρία στον Μάλκομ. Γενικά, ήταν μια μέτρια εμφάνιση για την ομάδα του, ειδικά στο 1ο μέρος είχαν πολλά ατομικά λάθη.

Ρεάλ Μαδρίτης (Σολάρι): Πολύ καλό το στήσιμο με το οποίο παρέταξε την ομάδα του, πιέζωντας ψηλά από το 1ο λεπτό, έχοντας όμως προτεραιότητα την άμυνα και έτσι πάει στον επαναληπτικό με ελαφρύ προβάδισμα.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέτ, Άλμπα, Ράκιτιτς (Βιδάλ 62'), Μπουσκέτς, Αρτούρ, Κουτίνιο (Μέσι 64'), Μάλκομ (Αλένα 75'), Σουάρεζ

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Γιορέντε (Κασεμίρο 63'), Κρόος, Μόντριτς, Λούκας (Ασένσιο 85'), Βινίσιους (Μπέιλ 63'), Μπενζεμά

Σκόρερς: Μάλκομ/ Λούκας

Κίτρινες Κάρτες: Σεμέδο, Σουάρεζ, Άλμπα, Βιδάλ / Ράμος, Μαρσέλο