Μπλόκαρε την Μπάγερν η Χόφενχμαϊμ!

Έμειναν στο 1-1 οι Βαυαροί και έδωσαν ευκαιρία στην Ντόρτμουντ

Φρέναρε την Μπάγερν Μονάχου η Χόφεχναϊμ. Οι Βαυαροί έμειναν στο 1-1 στο Ζίνσχαϊμ, λίγα 24ωρα μετά το εκκωφαντικό 7-1 επί της Ζάλτσμπουργκ, με το οποίο σφράγισε πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League. Προσφέροντας την ευκαιρία στην Ντόρτμουντ να την πλησιάσει στους τέσσερις βαθμούς. Πολύτιμο 1-1 για τη Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου με γκολ στο 90’ απέναντι στην Ουνιόν. Φράιμπουργκ για τετράδα.

Η Μπάγερν είχε τον πρώτο λόγο από το α’ ημίχρονο, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα ο Μπάουμγκαρτνερ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με προβολή από γύρισμα του Ράουμ. Η πρωταθλήτρια έδωσε την απάντηση στο φινάλε του πρώτου μέρους. Με τον συνήθη ύποπτο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Κίμιχ. Οι Βαυαροί πίεσαν στο β’ μέρος, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν δεύτερο γκολ και πλέον μπορεί να μειωθεί στους τέσσερις βαθμούς η απόστασή της από την Ντόρτμουντ.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν συγκάτοικο στην τέταρτη θέση τη Φράιμπουργκ, η οποία νίκησε 3-2 τη Βόλφσμπουργκ, έχοντας τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση. Ο Άρνολντ ισοφάρισε σε 2-2 στο 84’, αλλά ο Σλότερμπεκ πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 87ο λεπτό και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Χαμογέλασε στο τέλος η Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου, φεύγοντας με το 1-1 από το Βερολίνο απέναντι στην Ουνιόν. Κάνοντας «δώρο» στη συμπολίτισσα (των γηπεδούχων), Χέρτα, η οποία παρέμεινε πάνω από τους Σουηβούς. Ο Κάλαϊτζιτς χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ στο 90ό λεπτο, ενώ το 1-0 χρεώνεται στον Έλληνα στόπερ, καθώς από δικό του χέρι έγινε το 1-0 στο 40’ με πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Αβονιγί. Με αποτέλεσμα να αδικήσει την εικόνα την οποία είχε στο υπόλοιπο παιχνίδι. Πάντως, στο 59’ έγινε αλλαγή.