Νέα «γκέλα» εντός έδρας για την Ατλέτικο

Πέμπτη σερί ήττα για τη Χετάφε του Μίτσελ

Τα βρίσκει… σκούρα στο γήπεδό της η Ατλέτικο! Οι Μαδριλένοι δεν κατάφεραν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα της Μπιλμπάο, έμειναν στο 0-0 και για δεύτερο σερί εντός έδρας ματς (μετά από το 2-2 με τη Βιγιαρεάλ) χωρίς νίκη.

Ένα ματς που είχε καλό ρυθμό, αλλά όχι πολλές φάσεις και αρκετές δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. Το δεύτερο μέρος, όμως, ήταν σαφώς καλύτερο, με τους γηπεδούχους να πιέζουν αλλά να έχουν ημιτελείς ενέργειες στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Παρόλα αυτά, άγγιξαν το γκολ αλλά δεν το βρήκαν με το δοκάρι του Γιορέντε και λίγο έλειψε να την… πατήσουν στο φινάλε, όταν ο Βιγιαλίμπρε δεν βρήκε εστία από θέση τετ-α-τετ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων για να παραμείνει ως το φινάλε το 0-0.

Κάπως έτσι, η Ατλέτικο ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή, ενώ και η Μπιλμπάο παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα με δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες.
Εύκολα και ωραία για την Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία επικράτησε 3-0 της Χετάφε, για την 5η αγωνιστική της La Liga.

Ο Τρέχο στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους από τα 11 βήματα. Ο Σις στο 78’ διπλασίασε στα τέρματα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Φαλκάο στο ντεμπούτο του διαμόρφωσε το τελικό 3-0, με την Χετάφε να γνωρίζει την ήττα για 5ο συνεχόμενο ματς στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα. Κάπως έτσι, η… θηλιά γύρω από τον λαιμό του Μίτσελ σφίγγει ακόμη περισσότερο!