Ο Στέρλινγκ έκανε και πάλι την διαφορά

Σε ένα αγώνα που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας η Αγγλία κέρδισε με 0-1 την Τσεχία και πήρε την πρωτιά στον όμιλο

Η Αγγλία χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα και με τον Στέρλινγκ και πάλι να δίνει την νίκη,  κατάφερε να πάρει το τρίποντο κόντρα στην Τσεχία και να κατακτήσει την πρώτη θέση στον όμιλο. Αήττητη και χωρίς να δεχθεί γκολ μέχρι στιγμής η ομάδα του Σαουθγκέιτ. Η Τσεχία που μόνο στο πρώτο ημίχρονο απείλησε τα τρία λιοντάρια δεν έχασε μόνο την πρωτιά αλλά και την 2η θέση στον όμιλο καθώς η τελική βαθμολογία την βρήκε ως 3η και εννοείται προκριμένη στην φάση των 16.

Η Αγγλία μπήκε... φουριόζα στην αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό ο Στέρλινγκ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όμως είδε την προσπάθεια του να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του Βάτσλικ.

Οι παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ συνέχισαν την πίεσή τους στην άμυνα της Τσεχίας και στο 12ο λεπτό κατάφεραν να βρουν το γκολ μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Σάκα, όπου βρήκε στην απέναντι πλευρά τον Γκρίλις, ο οποίος έδωσε ύψος στην μπάλα με τον Στέρλινγκ να πετάγεται στην πορεία της στέλνοντας την στα δίχτυα με κεφαλιά.

Οι Άγγλοι είχαν την ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όμως ο Τόμας Βάτσλικ με αρχοντικό τρόπο έβαλε stop στον Χάρι Κέιν, που ακόμη ψάχνει το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι Τσέχοι ισορρόπησαν την κατάσταση και έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Σούτσεκ που είδε την προσπάθειά του να καταλήγει εκατοστά δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Πίκφορντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με την Αγγλία να κρατάει με άνεση το προβάδισμά της, αφού οι Τσέχοι αδυνατούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Πίκφορντ και να φανούν απειλητικοί.

Οι Άγγλοι μάλιστα, σημείωσαν και δεύτερο γκολ στο 87ο λεπτό με τον Χέντερσον, ωστόσο το τέρμα του έμπειρου χαφ της Λίβερπουλ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης.

Οι ενδεκάδες:

Τσεχία: Βάσλικ, Κουφάλ, Σελούστκα, Κάλας, Μπορίλ, Χόλες (86΄Βίντρα), Σούτσεκ, Γιάντκο (48΄Σέβτσικ), Νταρίντα (64΄Κραλ), Μάζοπουστ (64΄Χλόζεκ) , Σικ (75΄Πέκχαρντ)

Αγγλία: Πίκφορντ, Σο, Μαγκουάϊαρ, Στόουνς (79΄Μινγκς), Γουόλκερ, Φίλιπς, Ράις (47΄Χέντερσον), Σάκα (84΄Σάντσο), Στέρλινγκ (67΄Ράσφορντ), Γκρίλις (67΄Μπέλινγχαμ), Κέιν

Σκόρερ: 12΄Στέρλινγκ

Kίτρινες: 61΄Μπορίλ