Οh mon Dieu! (vid)

Ματσάρα με τέσσερα γκολ, ήρωες του Ρονάλντο - Μπενζεμά και τη Γαλλία να αναδεικνύεται ισόπαλη 2-2 με την Πορτογαλία!

Οh mon Dieu (ω θεέ μου)! Ήταν παιχνίδι αντιπροσωπευτικού του προσωνυμίου που δόθηκε στον έκτο όμιλο του Euro2020. O όμιλος του… θανάτου. Και έτσι αποδείχθηκε, αφού η Γαλλία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Πορτογαλία και κρίθηκαν τα πάντα στην τελευταία αγωνιστική. Σε ένα ματς που τα είχε σχεδόν όλα και ήταν «χορταστικό» για όσους το παρακολούθησαν.

Στον άλλο παιχνίδι του ομίλου, Ουγγαρία και Γερμανία αναδείχθηκαν επίσης ισόπαλες 2-2. Ως πρώτοι στη βαθμολογία προκρίνονται στην επόμενη φάση και οι Γερμανοί περνάνε ως δεύτεροι. Ως τρίτοι πέρασαν οι Ίβηρες.

Ο σπουδαίος Κριστιάνο Ρονάλντο οδηγεί την Πορτογαλία και σε αυτό το Euro! Με δύο γκολ, με εκτελέσεις πέναλτι, ο 35χρονος σούπερ σταρ κράτησε όρθια την Πορτογαλία κόντρα στην Γαλλίακαι την τράβηξε από το χέρι στους «16». Προκρίθηκε ως πρώτη η Γαλλία και θα αντιμετωπίσει την Ελβετία, ενώ η Πορτογαλία θα δώσει... τιτανομαχία με το Βέλγιο.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 παρέταξε την Πορτογαλία ο Φερνάντο Σάντος. Στο τέρμα ο Ρουί Πατρίσιο, με τους Σεμέδο, Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο στην άμυνα. Ντανίλο, Μουτίνιο, Σάντσες στα χαφ, με τους Μπερνάρντο Σίλβα, Ζότα να πλαισιώνουν τον Ρονάλντο στην επίθεση. Με 4-2-3-1 από την μεριά του κατέβασε τη Γαλλία ο Ντιντιέ Ντεσάν. Ο Γιορίς στην εστία, με τους Κουντέ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ στην άμυνα. Καντέ, Πογκμπά τα δύο χαφ, με τους Τολισό, Γκριεζμάν, Εμπαπέ στη μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον προωθημένο Μπενζεμά.

Ισορροπημένα κύλησαν τα πρώτα λεπτά, με τον Εμπαπέ όπως είναι λογικό να πρωταγωνιστεί για τη Γαλλία και τον Κριστιάνο Ρονάλντο για την Πορτογαλία. Στο 4’ ο Σάντσες σούταρε, με τον Γιορίς να μπλοκάρει. Ο Ρονάλντο χτύπησε δυο λεπτά αργότερα, αλλά ο Γιορίς βγήκε πάλι μπροστά. Η πιο σημαντική στιγμή της Γαλλίας ήταν στο 16ο λεπτό, όταν ο Κιλιάν Εμπαμπέ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ρουί Πατρίσιο αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Στο 28’ η ομάδα του Σάντος κέρδισε πέναλτι, όταν ο Ντανίλο πήρε την κεφαλιά, ο Γιορίς τον βρήκε και ο Λαόθ έδειξε την άσπρη βούλα. Στο 31’ ο Ρονάλντο από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ για την Πορτογαλία, δίνοντάς της προβάδισμα. Ο Μουτίνιο στο 41’ σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 45’ ήρθε η σειρά της Γαλλίας να κερδίσει πέναλτι, όταν ο Σεμέδο έπεσε πάνω στον Εμπαπέ. Ο Καρίμ Μπενζεμά εκτέλεσε και έφερε το ματς στα ίσα, πηγαίνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 1-1.

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο είχαμε γκολ, όταν η Γαλλία στο 47’ έκανε το 2-1 με φοβερό πλασέ του Καρίμ Μπενζεμά. Στο 59’ όμως η Πορτογαλία κέρδισε δεύτερο πέναλτι στο ματς και με τον Ρονάλντο μπροστάρη ισοφαρίζει το ματς στο 2-2. Στο 67’ η Γαλλία είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα, όταν ο Πογκμπά έκανε ένα καταπληκτικό σουτ, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο έδιωξε και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στην συνέχεια ο Γκριεζμάν απείλησε ξανά, αλλά ο κίπερ της Πορτογαλίας ήταν πάλι εκεί να μπλοκάρει.

Στο 85’ ο Γκριεζμάν έκανε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα όμως να πηγαίνει ψηλά άουτ. Το 2-2 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τη Γαλλία να περνάει ως πρώτη στην επόμενη φάση και η Πορτογαλία ως τρίτη.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σεμέδο (79' Ντάλοτ), Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο, Ντανίλο (46' Παλίνια), Μουτίνιο (73' Νέβες), Σάντσες (87' Ολιβέιρα), Μπ. Σίλβα (73' Φερνάντες), Ζότα, Ρονάλντο.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Κουντέ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ (46' Ντινιέ / 52' Ραμπιό), Καντέ, Πογκμπά, Τολισό (66' Κομάν), Γκριεζμάν (87' Σισοκό), Εμπαπέ, Μπενζεμά.

Στάδιο: «Φέρεντς Πούσκας» (Βουδαπέστη).

Σκόρερ: 31' πεν., 60' πεν. Ρονάλντο / 45'+1 πεν., 47' Μπενζεμά.

Κίτρινες: 28' Γιορίς, 36' Γκριεζμάν, 40' Ερναντές, 83' Κιμπεμπέ.

Αποβολές: - / -.

Διαιτητής: Ματέου Λαόθ (Ισπανία).