Ο… ξεγραμμένος Ντε Γιονγκ γλίτωσε την Μπαρτσελόνα!

Πήρε τον βαθμό στις καθυστερήσεις κόντρα στην Εσπανιόλ

Ο Τσάβι είχε την έμπνευση να βάλει τον… ξεγραμμένο για πολλούς Λουκ Ντε Γιονγκ στο 89' του ντέρμπι με την Εσπανιόλ και εκείνος τον δικαίωσε στο 96', χαρίζοντας στην Μπαρτσελόνα τον βαθμό, 2-2!

Το παιχνίδι ξεκίνησε κάτι παραπάνω από ιδανικά για την Μπαρτσελόνα.

Μόλις στο 2', από εξαιρετική μπαλιά του Ζόρντι Άλμπα, ο Πέδρι άνοιξε με προβολή το σκορ για τους «μπλαουγκράνα», προκαλώντας… σοκ στις εξέδρες του ''Estadi Cornella-El Prat''. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του 19χρονου χαφ σε πέντε συμμετοχές του στο τρέχον πρωτάθλημα και δεύτερο σε εννέα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Η συνέχεια ήταν ισορροπημένη, με παιχνίδι κέντρου κυρίως. Φάσεις, πάντως, δεν «έβγαιναν».

Στο 36' είχαμε μία καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα, αλλά στο δυνατό σουτ του Τραορέ ο Λόπεθ είπε «όχι», ενώ στο 38' την προσπάθεια τού Πουάντο μπλόκαρε ο Τερ Στέγκεν. Ένα λεπτό αργότερα, ωστόσο, ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους.

Με ένα φανταστικό σουτ του Νταρντέρ από το ημικύκλιο της περιοχής, η Εσπανιόλ έκανε το 1-1 μέσα σε… χαμό στην έδρα της και το ντέρμπι «φούντωσε» ξανά! Η Μπαρτσελόνα, από την άλλη, για πολλοστή φορά έδειξε αδυναμία στο να διαχειριστεί το προβάδισμά της.

Στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα πίστεψε πως βρήκε το 1-2, όμως το γκολ του Πέδρι ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ του Ντε Γιονγκ (56’) και σαν να μην έφτανε αυτό, μία λάθος αμυντική αντίδραση του Έρικ Γκαρσία έφερε τον Ρούλ Ντε Τομάς σε θέση βολής και μαζί το 2-1 (64’).

Το γκολ αυτό πάγωσε την Μπαρτσελόνα που για να ξανακάνει καλή φάση έπρεπε να φτάσουμε στο 84ο λεπτό. Ο Τσάβι έριξε μέσα Ντεμπελέ και Λουκ Ντε Γιονγκ, ο Πικέ αποβλήθηκε για κοκορομαχία με τον Μοραντές (93’) κι εκεί που έδειχναν όλα μάταια ήρθε η ανατροπή.

Από σέντρα του Ανταμά Τραορέ, ο Λουκ Ντε Γιονγκ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με καλοζυγισμένη κεφαλιά έκανε το 1-1 (96’) που διατηρεί την ομάδα του Τσάβι στην τέταρτη θέση στην ισοβαθμία με την Ατλέτικο Μαδρίτης.