Πέρασε το τεστ με... άριστα ο Τσιτσιπάς

Κέρδισε τον Ντιμιτρόφ στο τουρνουά της Βιέννης

Ήταν ίσως ο πιο δύσκολος πρώτος γύρος που θα μπορούσε να του τύχει, όμως ο Στέφανος Τσιτσιπάς στάθηκε στο ύψος του στη Βιέννη!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του φορμαρισμένου Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Νο.22) με 7-6(6), 6-4 σε 1 ώρα και 41 λεπτά και περιμένει στον δεύτερο γύρο του Erste Bank Open τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ντούσαν Λάγιοβιτς και τον Φράνσις Τιάφοου.

Κόντρα σε έναν αντίπαλο που μετρούσε δύο σερί ημιτελικούς στο tour, ο Στεφ πέρασε δύσκολες στιγμές, όμως έδειξε χαρακτήρα και συνεχίζει την πορεία προς τον τρίτο φετινό τίτλο του.

Καταρχάς, χρειάστηκε να σβήσει τρία μπρέικ πόιντ του 30χρονου Βούλγαρου στο πρώτο σετ (έχασε ένα και εκείνος), πριν καταλήξουν στο τάι μπρέικ, όπου ο Ντίμι πήρε από νωρίς το πάνω χέρι και προηγήθηκε 1-2 με μίνι μπρέικ.

Στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 3-6 και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Ο Στεφ, ωστόσο, έσβησε τα δύο σετ πόιντ στο σερβίς του και δέχτηκε... με ευχαρίστηση το δώρο του Ντιμιτρόφ στο 5-6, όταν ο Βούλγαρος έχασε δικό του πόντο στέλνοντας την μπάλα έξω (6-6).

Με συνολικά πέντε διαδοχικούς πόντους, ο Στεφ μετέτρεψε το 3-6 σε 8-6 και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση, αν και ήταν φανερό ότι είχε δουλειά ακόμα μπροστά του...

Πράγματι, ο Ντίμι ήταν σταθερό και στο δεύτερο σετ και παίρνοντας τρεις σερί πόντους από το 40-15 στο 4-4 βρέθηκε με μπρέικ πόιντ, που αν εκμεταλλευόταν θα σέρβιρε στη συνέχεια για την ισοφάριση.

Ο Στέφανος, ωστόσο, όχι μόνο κράτησε το σερβίς του, αλλά πίεσε στο επόμενο γκέιμ, όπου ο Ντίμι υπέπεσε σε σωρεία λαθών και τελικά έκλεισε τον αγώνα. Ήταν η δεύτερη νίκη του σε τρεις αναμετρήσεις με τον Βούλγαρο.