Πέρασμα κορυφής από το «Τερφ Μουρ» για τη Λίβερπουλ και… περιμένει!

Εύκολη επικράτηση με 0-2 απέναντι στην Μπέρνλι

Πάτησε κορυφή και περιμένει η Λίβερπουλ! Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε στο «Τερφ Μουρ», επικρατώντας τελικά 2-0 της Μπέρνλι για να φτάσει τους 42 βαθμούς και να βρεθεί στο +2 από την Άρσεναλ με ματς λιγότερο.

Γρήγορο προβάδισμα, πολλές χαμένες ευκαιρίες και… άγχος πριν κλειδώσουν το ματς για τους «reds» που έφτασαν τα 12 σερί ματς χωρίς ήττα, με τη μοναδική να έχει έρθει στις 30 Σεπτεμβρίου κόντρα στην Τότεναμ.

Έμεινε στους 11 βαθμούς και στην προτελευταία θέση η Μπέρνλι, η οποία έχει εντός έδρας μόλις ένα τρίποντο στη φετινή σεζόν!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Κλοπ, η οποία βρήκε το προβάδισμα στο 6ο λεπτό όταν ο Χάκπο έσπασε στα όρια της περιοχής και ο Νούνιες με άψογο πλασέ στη κίνηση εκτέλεσε τον Τράφορντ για το 1-0. Η κυριαρχία της Λίβερπουλ συνεχίστηκε στο πρώτο μέρος, αφού είχε 14 τελικές (έναντι 2) με τις 8 από αυτές στην εστία, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Παρόμοια εικόνα και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τον Έλιοτ να σκοράρει στο 55’ αλλά το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ του Σαλάχ, ο οποίος παρεμπόδιζε το οπτικό πεδίο του αντίπαλου κίπερ, με την Μπέρνλι να ψάχνεται στη συνέχεια και να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους.

Παρόλα αυτά, η Λίβερπουλ κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και με γκολ του Ζότα στο 90ο λεπτό μετά το τακουνάκι του Ντίας, κλείδωσε το τρίποντο επικρατώντας με 2-0.