Πέταξε εκτός FA Cup την Άρσεναλ η Σίτι

Οι «πολίτες» νίκησαν με 1-0 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη με 1-0 στο ντέρμπι με την Άρσεναλ για τον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας, με χρυσό σκόρερ τον Νέιθαν Άκε.

Ήταν μια μάχη ανάμεσα σε Γκουαρντιόλα και Αρτέτα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ του Πεπ, με τον Ακε να κρίνει τη νίκη και την πρόκριση για τους Πολίτες με το γκολ που πέτυχε στο 64’.

Λίγα πράγματα είδαμε στο πρώτο μέρος και ελάχιστες καλές στιγμές. Στο 33’ ήταν η καλύτερη και ανήκε στην Άρσεναλ που απείλησε με τον Ενκέτια. Στην επανάληψη ο ρυθμός άλλαξε. Η Σίτι πίεσε περισσότερο και στο 64’ άνοιξε το σκορ με πλασέ του Ακε, κι ενώ είχε προηγηθεί δοκάρι με μακρινό σουτ του Άλβαρεζ. Στο 67’ οι Κανονιάρηδες άγγιξαν την ισοφάριση με κοντινή προσπάθεια του Ενκέτια. Το ματς άνοιξε στο υπόλοιπο διάστημα, η Αρσεναλ τα έπαιξε όλα για όλα όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και η Σίτι πέρασε στην επόμενη φάση.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Ορτέγκα, Στόουνς (45’+5 Λαπόρτ), Ακάντζι, Ακε, Λιούις (58’ Άλβαρεζ), Ρόδρι, Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε (75’ Μπερνάρντο Σίλβα), Γκρίλις, Μαχρέζ (58’ Γουόκερ), Χάλαντ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τέρνερ, Χόλτινγκ (46’ Σαλιμπά), Γκάμπιελ, Τομιγιάσου, Τίρνεϊ (66’ Ζιντσένκο), Πάρτεϊ (46’ Λοκόνγκα), Τζάκα, Βιέϊρα, Τροσάρ (66’ Μαρτινέλι), Ενκέτια, Σάκα (74’ Έντεγκαρντ).