Πρέμιερ Λιγκ: Ξέφυγε στο +5 η Άρσεναλ

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου

Ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του τίτλου έκανε η Άρσεναλ, που επιβλήθηκε 1-0 της Λέστερ εκτός έδρας και άφησε εκ νέου πέντε βαθμούς πίσω της τη Μάντσεστερ Σίτι.

Την αναμέτρηση έκρινε ο Μαρτινέλι, που στο 46ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των «αλεπούδων» με συρτό σουτ από τα αριστερά – καταρρέοντας αμέσως μετά καθώς τον χτύπησε άθελά του ο Εντιντί!

Το γκολ του Σάκα στο 55’ ακυρώθηκε για οφσάιντ ωστόσο εκείνο του Βραζιλιάνου ήταν αρκετό για να πάρουν το μεγάλο διπλό οι «κανονιέρηδες».

Στο Λονδίνο, η Γουέστ Χαμ διέλυσε με 4-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού της Premier League, σημειώνοντας όλα της τα γκολ από το 70’ και μετά!

Ο Ινγκς πέτυχε τα δύο πρώτα του τέρματα με τα «σφυριά» μεταξύ 70’ και 73’, με τον Ράις να καθαρίζει το ματς στο 78’ και τον Αντόνιο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα επτά λεπτά αργότερα.

Επιστροφή στις νίκες μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα και για τη Άστον Βίλα, που πήρε σπουδαίο διπλό, 2-0 (63’ πέν. Γουότκινς, 81’ Μπουεντία) εις βάρος της Έβερτον, με τη Λιντς, τέλος, να παίρνει νίκη-χρυσάφι, 1-0, ενάντια στη Σαουθάμπτον με γκολ του Φίρπο (77’) και να ρίχνει «ζαχαρωτά» και Μπόρνμουθ στην τελευταία τριάδα.