Πρόκριση για την Λίβερπουλ με ασίστ Τσιμίκα

Η τρελή πορεία της Νότιγχαμ Φόρεστ στο Κύπελλο Αγγλίας σταμάτησε από την Λίβερπουλ

Η μεγάλη πορεία της Νότιγχαμ Φόρεστ στο Κύπελλο Αγγλίας έφτασε στο τέλος της. Η Λίβερπουλ, αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε να πάρει τη νίκη 1-0 και την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού βάζοντας τέλος στα όνειρα της ομάδας του Βαγγέλη Μαρινάκη για μια ακόμη μεγάλη πρόκριση.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα, ωστόσο έγραψε και μια… ιστορία. Στο 78ο λεπτό ο Ζότα άνοιξε το σκορ για τους κόκκινους που μέχρι τότε προσπαθούσαν αρκετά αλλά χωρίς να έχουν τρόπο να σκοράρουν. Το τέρμα, αυτό λοιπόν, που έγραψε «τέλος» στην πορεία της ομάδας του Βαγγέλη Μαρινάκη το «έφτιαξε» ο Τσιμίκας, υπό το βλέμμα του, ιδιοκτήτη της αγγλικής ομάδας και του Ολυμπιακού, που βρισκόταν στις κερκίδες του γηπέδου.

Η Λίβερπουλ είχε την πρωτοβουλία στο ματς, με τον Τσιμίκα να έχει και την πρώτη καλή φάση. Ο Έλληνας μπακ είχε ένα καλό σουτ στο 14ο λεπτό. στο 28ο λεπτό ο Φιρμίνο έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει αλλά δεν τα πήγε… καλά στο τετ-α-τετ με τον Χόρβαθ.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Ζότα στο 53ο λεπτό έχει ένα πλασέ που ήταν όμως αδύναμο. Η καλύτερη στιγμή για την Νότιγχαμ Φόρεστ ήρθε στο 76ο λεπτό με τον Ζίνκερνάγκελ.