Πρώτος τίτλος στις ΗΠΑ για τον Μέσι! (vids)

Έγραψε ιστορία ο Αργεντινός που είναι πλέον ο πάικτης με τους περισσότερους τίτλους

Τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της, με την κατάκτηση του Leagues Cup, πανηγυρίζει η Ίντερ Μαϊάμι του Ντέβιντ Μπέκαμ, καθώς επικράτησε στα πέναλτι (10-9) της Νάσβιλ που είναι συνιδιοκτήτης ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!

Πρωταγωνιστής δεν ήταν άλλος από τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος άνοιξε το σκορ, με υπέροχη ατομική ενέργεια και τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους του αγώνα.

Η ομάδα του Έλληνα σταρ των Μπακς δεν παραδόθηκε, όμως, στον Αργεντινό και τους συμπαίκτες του και στην επανάληψη ήταν καλύτερη και μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 57’ με κεφαλιά του Φαφά Πίκολτ.

Το 1-1 ήταν το τελικό σκορ και οι δύο ομάδες, από τη στιγμή που δεν υπήρχε παράταση, οδηγήθηκαν στη… ρώσικη ρουλέτα, της διαδικασίας των πέναλτι. Οι παίκτες της Ίντερ Μαϊάμι και της Νάσβιλ ήταν αρκετά εύστοχοι και μοιραίος για την ομάδα του Αντετοκούνμπο αποδείχθηκε ο τερματοφύλακας Πανίκο, καθώς το πέναλτί του απέκρουσε στον Κάλεντερ.

Ο Μέσι αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 10 γκολ σε 7 ματς και, φυσιολογικά, αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης (MVP) της διοργάνωσης, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους συμπαίκτες του και τους φίλους της Ίντερ Μαϊάμι.

Παράλληλα, ο Αργεντινός σταρ κατάφερε να πετύχει άλλη μία προσωπική διάκριση, καθώς τα ξημερώματα έφτασε τους 44 τίτλους στην σπουδαία καριέρα του, μετά το Μουντιάλ με την Εθνική τον περασμένο Δεκέμβριο και τα όσα πέτυχε σε Βαρκελώνη και Παρίσι, με τις φανέλες των Μπαρτσελόνα και Παρί Σεν Ζερμέν. Έτσι ξεπέρασε τον πρώην συμπαίκτη του στους «μπλαουγκράνα», Ντάνι Άλβες, που μετράει 43 τρόπαια.