Πτήση… τετράδας μέσω Μονάχου για τον Ολυμπιακό!

Πλησίασε... εκατοστάρα στο ματς με την Μπάγερν

Με βελτιωμένη άμυνα στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη (98-88) στο Μόναχο απέναντι στην Μπάγερν, που τον διατηρεί σε τροχιά τετράδας!

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Εκρηκτικό ξεκίνημα από τους «ερυθρόλευκους», με τους «ζεστούς» Ντόρσεϊ και Γουόκαπ να τους στέλνουν στο +8 (8-16), στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν λάθη, έχασαν κάποια ριμπάουντ και έδωσαν την ευκαιρία στους Λούτσιτς και Ρούμπιτ να κάνουν επιμέρους σκορ 9-1, για την ισοφάριση (17-17), στο 6’. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με Φαλ και Ντόρσεϊ και με ένα 7-0 (17-24), ωστόσο η άμυνά τους εξακολουθούσε να «μπάζει», με τους Χάντερ και Γιάραμαζ να κάνουν νέα «ζημιά» και έτσι οι Βαυαροί να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά (29-28).

Με κάποιες άμυνες και τον Μάρτιν, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα (34-36) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Όμως, τα λάθη έκαναν ξανά την εμφάνισή τους και έτσι η Μπάγερν βρήκε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και ξέφυγε αρχικά στο +6 (44-38). Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήταν μόνο ένα καλάθι από τον Φαλ με αρκετό… κόπο, με τους Ρούμπιτ και Γιάραμαζ να παίρνουν… μπρος για το +10 (50-40) των Βαυαρών, στο 18’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν κάποιες άμυνες και με μπροστάρη τον Σλούκα έτρεξαν σερί 8-0 (50-48). Ο Γουόλντεν με τρίποντο «ξεκόλλησε» τους γηπεδούχους, με τον διεθνή γκαρντ να «μιλά» στο τέλος και να διαμορφώνει το 53-50 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ντόρσεϊ μπήκε το ίδιο ορεξάτος στο δεύτερο μέρος, αλλά τα τρίποντα(!) του Ρούμπιτ κρατούσαν την Μπάγερν σταθερά μπροστά (59-55). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν άμυνες, χρέωσαν με φάουλ τους Λούτσιτς και Γουόλντεν και με τον Βεζένκοφ να προστίθεται στην… εξίσωση, ξέφυγαν στο +6 (59-65), στο 27’. Η αντίδραση των Βαυαρών ήρθε με τα επιθετικά ριμπάουντ που τους διατηρούσαν κοντά (64-68), με τον Βεζένκοφ να δίνει τον «αέρα» του +7 (66-73), αλλά τον Χίλιαρντ να κάνει το 69-73 της τρίτης περιόδου.

Παρά τα λάθη στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Βεζένκοφ έστειλε στο +5 (71-76) τον Ολυμπιακό, ο οποίος διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά ο Ρούμπιτ κρατούσε κοντά (76-78) την Μπάγερν. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες και με τους Μάρτιν, Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ ξέφυγαν στο +8 (79-87), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο, με τους Βαυαρούς να είχαν αποδεχθεί τη μοίρα τους και έτσι την υπέρ τους διαφορά να φτάνει στο +13 (85-98) και τη νίκη να έρχεται με το τελικό 88-98.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 53-50, 69-73, 88-98