Θριαμβευτής στο Μόντε Κάρλο ο Στέφανος Τσιτσιπάς

«Καθάρισε» με 2-0 σετ το Ρούμπλεφ στον τελικό

Πραγματοποιώντας μια επιβλητική εμφάνιση ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε στον τελικό του Monte Carlo Master του Αντρέι Ρούμπλεφ με 2-0 σετ (6-3, 6-3) και κατέκτησε τον πρώτο Masters τίτλο της καριέρας του. Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν άφησε στον Ρώσο αντίπαλό του κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο οποίος ολοκληρώθηκε σε μόλις 1 ώρα και 11 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα. Υπερασπιζόμενος το σερβίς του και κάνοντας μπρέικ μόλις στο δεύτερο game προηγήθηκε 3-0. Ο Ρούμπλεφ μείωσε σε 3-1 στο δικό του sevice game. αλλά ακολούθησε love service game του Στέφανου για το 4-1.

Ο Ρώσος κράτησε δύσκολα το σερβίς του για το 4-2, ενώ ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε άνετα το 5-2. Ακολούθησε το πιο εύκολα κερδισμένο σετ του Ρούμπλεφ για το 5-3 με love service game σε 1'09'', όμως στο επόμενο γκέιμ ο Στέφανος δεν είχε διάθεση να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη και τελείωσε το σετ, κάνοντας το 1-0 σε 33 λεπτά.

Ο Ρούμπλεφ υπερασπίστηκε το σερβίς του για να κάνει το 1-0 στο δεύτερο σετ, αλλά ο Έλληνας τενίστας έπραξε το ίδιο και ισοφάρισε 1-1. Στη συνέχεια έκανε το το δεύτερο μπρέικ του στον τελικό και έφτασε στο 2-1, αγκαλιάζοντας το σετ και τον τίτλο. Ο Ρούμπλεφ έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει και ο Τσιτσιπάς έκανε το 3-1 με το δεύτερο love service game του. ο Ρώσος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 3-2. Υπερασπιζόμενοι και οι δύο αντίπαλοι το σερβίς τους το σκορ έγινε 4-3, αλλά ο αγώνας δεν είχε ακόμα πολύ μέλλον.

Ο Στέφανος υπερασπίστηκε το σερβίς του για το 5-3 και τελείωσε τον τελικό με το τρίτο μπρέικ του, έπειτα από μόλις 1 ώρα και 11 λεπτά αγώνα.

Ο θαυμασμός του Ράτκλιφ για τον συμπολίτη «εχθρό», επιδρά καταλυτικά στο μέλλον της Γιουνάιτεντ