Στους «8» με σούπερ ανατροπή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Σοκ για Τότεναμ και Σαουθάμπτον

Πήρε το League Cup, τώρα θέλει και το Κύπελλο Αγγλίας η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» επιβλήθηκαν 3-1 της Γουέστ Χαμ εντός έδρας και προκρίθηκαν στα προημιτελικά, με το γκολ του Μπενραχμά στο 54ο λεπτό να βάζει στη θέση του οδηγού τα «σφυριά».

Ωστόσο, το αυτογκόλ του Αγκέρντ στο 77’ έφερε την ισοφάριση, με τον Γκαρνάτσο να ολοκληρώνει την ανατροπή με ωραίο πλασέ στο 90’ και τον Φρεντ να σκοράρει στις καθυστερήσεις για το τελικό 3-1.

Αντιθέτως, θύμα έκπληξης έπεσε η Τότεναμ, που ηττήθηκε 1-0 στο Σέφιλντ από την τοπική Γιουνάιτεντ, με την ομάδα του Τζορτζ Μπάλντοκ (βασικός, βγήκε στο 62’) να παίρνει μια σπουδαία πρόκρισης χάρη στο γκολ του Εντιαγέ στο 79ο λεπτό.

Νωρίτερα, σε απίθανο κάζο υπέπεσε η Σαουθάμπτον, που έχασε 2-1 εντός έδρας από την Γκρίμσμπι της League Two!

Ο Χόλοχαν έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους με δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και στο 50’, με τον Τσαλέτα-Τσαρ να μειώνει στο 65’. Οι «άγιοι» είχαν ακυρωθέν γκολ στα τελευταία λεπτά αλλά στο τέλος δεν απέφυγαν τον ντροπιαστικό αποκλεισμό.

Τέλος, η Μπέρνλι, κατάφερε να λυγίσει στο τέλος με 1-0 τη Φλίτγουντ, που έπαιζε με δέκα παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Το ματς έκρινε σκοράροντας στο 90’ ο Ρόμπερτς.