Τέζαρε τη Γιουβέντους στην παράταση και το σήκωσε η Ίντερ!

Πρώτο Κύπελλο μετά από έντεκα χρόνια για την Ίντερ που επιβλήθηκε 4-2 της Γιουβέντους

Κυπελλούχος Ιταλίας μετά από 11 χρόνια η Ίντερ και μάλιστα μετά από έναν απίθανο τελικό. Οι «νερατζούρι» κέρδισαν με 4-2 τη Γιουβέντους στην παράταση και πήραν το 8ο τρόπαιο στην ιστορία τους.

Ιδανική εκκίνηση στο παιχνίδι για την Ίντερ που στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και μάλιστα με φοβερό τρόπο. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Τσαλχάνογλου, η μπάλα απομακρύνθηκε από τους παίκτες της Γιουβέντους, έφτασε στον Μπρόζοβιτς που άνοιξε αριστερά στον Μπαρέλα, ο οποίος κινήθηκε παράλληλα με τη μεγάλη περιοχή και με τρομερό σουτ άφησε «άγαλμα» τον Περίν για το 1-0 στο 7’. Το γκολ αυτό ανάγκασε τη Γιουβέντους να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ιδιαίτερα μετά το 20λεπτο να πιέσει ασφυκτικά για την ισοφάριση.

Στο 23’ ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση για τους «μπιανκονέρι», με τον Ντιμπάλα να έχει τον χώρο και τον χρόνο να εκτελέσει μέσα από την περιοχή αλλά να τελειώνει αδύναμα τη φάση, δίνοντας το δικαίωμα στον Χαντάνοβιτς να μπλοκάρει. Ένα λεπτό αργότερα, οι «νερατζούρι» έχασαν την μπάλα στον άξονα, ο Ντιμπάλα βρήκε τον Βλάχοβιτς και αυτός έκανε το δυνατό διαγώνιο σουτ, αλλά ο κίπερ της Ίντερ με μεγάλη επέμβαση κράτησε το μηδέν. Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι πίεζε, είχε ανεβάσει τις γραμμές της και ο Χαντάνοβιτς στο 30’ έκανε νέα επέμβαση, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του προωθημένου Ντε Λιχτ, με τον Ντιμπάλα ένα λεπτό αργότερα να βλέπει την μπάλα να του στρώνεται μέσα στην περιοχή αλλα το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.

Το 1-0 είχε μείνει ως το φινάλε του ημιχρόνου, με τη Γιουβέντους να έχει μια αναγκαστική αλλαγή λίγο πριν το τέλος όταν ο Ντανίλο αποχώρησε με πρόβλημα, ο Μοράτα πήρε τη θέση του και μπήκε σε θέση εξτρέμ, με τον Κουαδράδο να μετατοπίζεται στα μπακ.

Με τα… μπούνια μπήκε στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους, συνέχιζε να πιέζει ασφυκτικά και όχι απλά κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά και να το φέρει «τούμπα». Αρχικά, στο 50’ η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Άλεξ Σάντρο, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση, με τον Χαντάνοβιτς να κάνει κακή εκτίμηση και να δέχεται ένα φθηνό γκολ για το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, οι «μπιανκονέρι» έβγαλαν απίθανη αντεπίθεση, με τον Μοράτα πίσω από το κέντρο να σηκώνει για τον Μπερναρντέσκι που με το στήθος έσπασε στον Ντιμπάλα και αυτός με τρομερή κάθετη έκοψε την άμυνα της Ίντερ στα δύο βγάζοντας τον Βλάχοβιτς τετ-α-τετ. Ο Σέρβος αρχικά νικήθηκε από τον Χαντάνοβιτς, αλλά στάθηκε τυχερός αφού του… επιστράφηκε η μπάλα και ουσιαστικά σε κενή εστία έγραψε το 2-1, βάζοντας φωτιά στο «Ολίμπικο».

Το ματς είχε τρομερό ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με την Ίντερ να αγγίζει την ισοφάριση στο 55’ αλλά ο Περίν έβγαλε το βολέ του Νταρμιάν. Στα… καπάκια, ο Χαντάνοβιτς είχε και αυτός σωστή τοποθέτηση στο διαγώνιο σουτ του Μοράτα, κρατώντας το σκορ ως είχε. Ο Ιντζάγκι έριξε στο ματς τους Κορέα, Ντάμφρις, Ντιμάρκο, βγάζοντας τους Τζέκο, Ντ'Αμπρόζιο, Νταρμιάν, με τον Αλέγκρι να απαντά με τους Λοκατέλι, Μπονούτσι (αντί των Μπερναρντέσκι, Ζακάρια) γυρνώντας τη διάταξη σε 3-4-3. Αυτό έκανε τη Γιουβέντους να οπισθοχωρήσει αρκετά, η Ίντερ πήρε μέτρα και άρχιζε να «κατασκηνώνει» στην αντίπαλη περιοχή.

Κέρδισε τη μία στατική φάση μετά την άλλη, διαδοχικά κόρνερ και προσπαθούσε με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο να βρει το γκολ της ισοφάρισης και τελικά το βρήκε. Ίσως ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής των «νερατζούρι», Ιβάν Πέρισιτς, έσπασε με κεφαλιά στον χειρότερο του γηπέδου, Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος στόπαρε και κάλυψε με το σώμα, με τον Μπονούτσι να του κάνει ένα πέναλτι που δεν επιτρέπεται για την εμπειρία του. Ο Τσαλχάνογλου πήρε την μπάλα ενώ έκαιγε και με τρομερή εκτέλεση, που βρήκε στο αριστερό δοκάρι και κατέληξε στις… αράχνες, έγραψε το 2-2 που παρέμεινε ως το φινάλε του αγώνα που οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 97’ ο Ντε Λιχτ έκανε πέναλτι στον Ντε Φράι και ο Πέρισιτς έκανε το 2-3 από την άσπρη βούλα ενώ στο 102’ ο Κροάτης έγραψε και το 2-4 με πανέμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής. Στα πανηγύρια του γκολ οι δύο πάγκοι έγιναν άνω κάτω με τον Αλέγκρι να αποβάλλεται.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Περίν, Σάντρο (90’ Πελεγκρίνι), Κιελίνι (84’ Αρτούρ), Ντανίλο (41’ Μοράτα), Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Ραμπιό, Ζακάρια (67’ Λοκατέλι), Μπερναρντέσκι (67’ Μπονουτσι), Ντιμπάλα (100’ Κεν), Βλάχοβιτς

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ’Αμπρόζιο (63’ Ντάμφρις), Ντε Φράι, Νταρμιάν (63’ Ντιμάρκο, 116' Μπαζτόνι), Σκρίνιαρ, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (90+1’ Βιδάλ), Πέρισιτς, Ντζέκο (63’ Κορέα), Λαουτάρο Μαρτίνες (90+1’ Σάντσες)