Αγκαλιάζει τον τίτλο η Σίτι με ραψωδία του Ντε Μπρόινε

Ο Βέλγος ήταν αστρικός στην έδρα της Γουλβς, πέτυχε τέσσερα γκολ και οδήγησε τη Σίτι σε μεγάλη νίκη με 5-1

Απίθανα πράγμα από τη Σίτι και τον Ντε Μπρόινε στο «Μολινό». Οι «πολίτες» διέλυσαν τη Γουλβς μέσα στην έδρα της με 5-1, με τον Βέλγο να πετυχαίνει καρέ τερμάτων. Έτσι η ομάδα του Κλοπ βρέθηκε ξανά στο +3 από τη Λίβερπουλ και αγκάλιασε το πρωτάθλημα.

Στο 7ο μόλις λεπτό ο Μπερνάρντο άνοιξε αριστερά στον Ντε Μπρόινε που με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 αλλά στο 11’ η Γουλβς έβγαλε ιδανική αντεπίθεση, ο Νέτο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ντεντόνκερ πλάσαρε από το πέναλτι για το 1-1.

Ωστόσο στο 16’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε στον Στέρλινγκ, ο Σα τον πρόλαβε αλλά η μπάλα στρώθηκε ξανά στον Βέλγο που πλάσαρε από κοντά για το 1-2. Και στο 24ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-3 ενώ στο 27’ το σουτ του Ρόδρι πέρασε μόλις έξω. Στο 47’ ακυρώθηκες το γκολ του Στέλρινγκ και στο 60’ ο Φόντεν γύρισε από αριστερά, ο Κόαντι έδιωξε πάνω στον Ντε Μπρόινε που σκόραρε με σουτ για το 1-4, πετυχαίνοντας καρέ! Στο 67’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε στον Φόντεν που πλάσαρε στο δοκάρι ενώ στο 69’ ο Έντερσον είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Χιμένες.

Στο 76’ ο Στέρλινγκ κατάφερε να αστοχήσει προ κενής εστίας αλλά στο 84’ τα κατέφερε μετά από ασίστ του Κανσέλο κι έγραψε το 1-5. Μάλιστα στο 89’ ο Ντε Μπρόινε είχε και δοκάρι.

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Ντεντόνκερ, Κόαντι, Μπολί, Γιόνι, Νέβες, Αΐτ Νουρί, Μουτίνιο (85' Καντλ), Τσικίνιο, Νέτο (72’ Τρινκάο), Χιμένες (72’ Χουάνγκ)

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κανσέλο, Ζιντσένκο, Λαπόρτ (61' Ακέ), Φερναντίνιο (77’ Μαχρέζ), Ρόδρι, Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν (82’ Γκρίλις)

Πηγή: aek365.org