Την… έσπασε στην Τότεναμ η Νιούκαστλ!

Οι «καρακάξες» επικράτησαν 2-1 εκτός έδρας και συνέχισαν τις υψηλές πτήσεις

Γονάτισε την Τότεναμ μέσα στο Βόρειο Λονδίνο η Νιούκαστλ. Με μεγάλη νίκη έφυγαν από την έδρα των «spurs» οι «καρακάξες», επικρατώντας 2-1 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Premier League. Με αποτέλεσμα να πιάσει την Τσέλσι στην 4η θέση, αλλά έχει ένα παιχνίδι περισσότερο από τους «μπλε».

Η ομάδα του Έντι Χάουι απέδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, φεύγοντας με τις τρεις πόντους στο σακούλι από την έδρα μίας ομάδας, η οποία είχε 5/5 έως τώρα. Ο Γουίλσον άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, με σκαφτό εκτός περιοχής σουτ, αφού πρώτα κέρδισε τη μονομαχία με τον Γιορίς που αναγκάστηκε να βγει αρκετά μέτρα μακριά από το πεδίο δράσης του. Με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ πάνω στον Γάλλο γκολκίπερ. Ωστόσο, το διαιτητικό τιμ δεν έδωσε κάτι. Εννέα λεπτά μετά, Αλμιρόν μπούκαρε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, αφού πρώτα προηγήθηκε νέο κλέψιμο των φιλοξενούμενων και πλάσαρε τον Γιορίς.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους, η Τότεναμ έβγαλε αντίδραση και μπήκε ξανά στο παιχνίδι, με τον Κέιν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά σχεδόν πάνω στη γραμμή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, ωστόσο, με τη Νιούκαστλ να πανηγυρίζει τη δεύτερη μόλις νίκη της στα 10 πιο πρόσφατα ραντεβού της με την Τότεναμ.