Το σήκωσε με... πλανητάρχη Χάβερτς η Τσέλσι!

Επικράτησε 2-1 της Παλμέιρας και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων

Μετά το Champions League, ο Κάι Χάβερτς έδωσε στην Τσέλσι και το πρώτο της Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων!

Με πέναλτι του Γερμανού στο 117’, οι «μπλε» λύγισαν με 2-1 στην παράταση την αξιόμαχη Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα και έκαναν... σεφτέ στον θεσμό, ξορκίζοντας παράλληλα τα φαντάσματα του χαμένου τελικού του 2012 ενάντια στην Κορίνθιανς – στο τελευταίο μέχρι τώρα Club World Cup που δεν το πήρε ευρωπαϊκή ομάδα.

Όπως αναμενόταν, οι Λονδρέζοι είχαν εξαρχής την υπεροχή, με τους Βραζιλιάνους να απειλούν στην κόντρα. Χαρακτηριστικό ότι η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 71% για την ομάδα του Τόμας Τούχελ!

Οι Ρόνι και Ντουντού αποτέλεσαν τις κυριότερες πηγές κινδύνου για την εστία του Μεντί, με τους Χάβερτς, Χάντσον-Οντόι αλλά και Τιάγκο Σίλβα να έχουν μερικές καλές στιγμές για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Οι «μπλε» μπήκαν ακόμη πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με την αμυντική γραμμή της «βερντάο» να αντέχει αυτή τη φορά μονάχα ένα δεκάλεπτο. Στο 55’ λοιπόν, ο Λουκάκου έλυσε τον Γόρδιο δεσμό με κεφαλιά μετά από σέντρα του Χάντσον-Οντόι, βάζοντας μπροστά στο σκορ την Τσέλσι.

Η Παλμέιρας ανέβασε τις γραμμές της όσο μπορούσε ψάχνοντας το γκολ και στάθηκε τυχερή όταν στο 62’ ο Σίλβα παραχώρησε πέναλτι κάνοντας χέρι. Ο Βέιγκα έστησε την μπάλα στη βούλα και δεν λάθεψε, ισοφαρίζοντας για την βραζιλιάνικη ομάδα δύο λεπτά αργότερα.
Το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ στο 90λεπτο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση, κάτι που συνέβη για πέμπτη φορά σε τελικό του θεσμού.

Το επιπλέον 30λεπτο βρήκε τους Άγγλους να πιέζουν και να έχουν δοκάρι στο 99’ σε προσπάθεια του Βέρνερ. Κι ενώ φαινόταν ότι οδεύουμε προς τη διαδικασία τω πέναλτι, ήρθε ένα πέναλτι για χέρι του Λουάν, που καταλογίστηκε κατόπιν χρήσης VAR, να στείλει τον Χάβερτς στη βούλα. Ο Γερμανός σκόραρε, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην Τσέλσι, που κράτησε για τα εναπομείναντα λεπτά και κατέκτησε το τρόπαιο.

Σημειώνεται πως στα τελευταία δευτερόλεπτα αποβλήθηκε ο Λουάν, που δεν θα μπορούσε να κάνει χειρότερο... finish στο ματς.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Τσέλσι (Τ. Τούχελ): Μεντί, Κρίστενσεν (91’ Σαρ), Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Κόβατσιτς (91’ Ζιγιέκ), Χάντσον-Οντόι (76’ Βέρνερ), Μάουντ (31’ Πούλισικ), Χάβερτς, Λουκάκου (76’ Σαούλ).

Παλμέιρας (Α. Φερέιρα): Γουέβερτον, Ρότσα, Λουάν, Γκόμες, Πίκερες, Σκάρπα, Ρόνι (78’ Γουέσλι), Ντανίλο, Ζε Ραφαέλ (60’ Ζαΐλσον), Ντουντού (103’ Ναβάρο), Βέιγκα (78’ Αουτέστα).