Τούμπαρε τη Λούτον και ανάσανε η Σίτι

Τα αποτελέσματα της Κυριακής στην Πρέμιερ Λιγκ

Επιστροφή στις νίκες για τη Σίτι που πέρασε με ανατροπή (1-2) και χωρίς τον Χάαλαντ από την έδρα της Λούτον. «Τρίποντο» (2-0) για Έβερτον κόντρα στην Τσέλσι, back-to-back «πεντάρα» για τη Φούλαμ.

Ξεκίνημα από το «Κένιλγουορθ Ρόουντ». Εκεί όπου η Σίτι ανέλαβε εξ αρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων. Κυκλοφορούσε την μπάλα, έφτανε έξω από την περιοχή της Λούτον, όμως... κάπου εκεί σταματούσε. Και αυτό διότι οι γηπεδούχοι έκλειναν καλά τους χώρους.

Ουσιαστικά, από την ευκαιρία του Φόντεν στο 2', έπρεπε να περάσουν 25 λεπτά ώστε οι φιλοξενούμενοι να σημειώσουν σημαντική φάση, εκ νέου με τον Άγγλο άσο. Την ίδια στιγμή, ο Άλβαρες -που είχε περιοριστεί εξαιρετικά από τους αντιπάλους του- φάνηκε στο 29', όταν προσπάθησε ανεπιτυχώς (από δύσκολη γωνία βέβαια) να νικήσει τον Καμίνσκι.

Έτσι, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45'+2'), ο... νόμος του ποδοσφαίρου ήρθε να «μιλήσει» για τη Λούτον: Τρομερή ατομική ενέργεια από τον Μπάρκλεϊ, πέρασε στον Τάουνσεντ, ο οποίος με τη σειρά του έβγαλε τη σέντρα από δεξιά βρίσκοντας τον Αντεμπάγιο, με τον 25χρονο φορ να νικά τον Έντερσον με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Οι «πολίτες» άρχισαν να πατούν γκάζι σιγά-σιγά στο δεύτερο μέρος. Για να έρθει ένα «καυτό» πεντάλεπτο που έφερε και την ολική ανατροπή. Αφού, λοιπόν, προειδοποίησε πρώτα ο Ρόδρι στο 60', με το σουτ του να καταλήγει στο δοκάρι, ο Μπερνάρντο Σίλβα ισοφάρισε στο 62' με ωραίο πλασέ. Σχεδόν στα «καπάκια» (65') ήταν η σειρά του Γκρίλις να βρει στόχο, ύστερα από κλέψιμο και ασίστ του Άλβαρες, για να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι.

Την ίδια στιγμή, στο «Γκούντισον Παρκ», η Έβερτον πιστοποιούσε την εξαιρετική περίοδο που βρίσκεται, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο την Τσέλσι.

Τα «ζαχαρωτά» επικράτησαν 1-0 και έτσι σημείωσαν την τέταρτη νίκη τους στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές, έχοντας ως μοναδική παρένθεση την ήττα (0-3) από τη Γιουνάιτεντ. Σειρά αποτελεσμάτων που έφερε την ομάδα του Σον Ντάις, που έχει στην πλάτη της και την τιμωρία με το -10, στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, οι «μπλε» έμειναν με μόλις μία νίκη στο ίδιο διάστημα αγώνων και πλέον στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα (11η θέση). Στο αγωνιστικό σκέλος και τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος. ΟΝτουκουρέ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο54' με διαγώνιο σουτ, για να έρθει στις καθυστερήσεις (90'+2') ο Ντόμπιν να διαμορφώσει το τελικό 2-0.