«Τυφώνας» Σάκκαρη στους «16» της Μαδρίτης!

Απέκλεισε με 2-0 σετ την Ανετ Κονταβέιτ

Η Μαρία Σάκκαρη καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες την Ανετ Κονταβέιτ (Νο29) με 2-0 σετ (6-3, 6-1) και προκρίθηκε στους «16» του τουρνουά της Μαδρίτης, ενώ βλέπει και οκτάδα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια φτάνει για πρώτη φορά τόσο μακριά στο συγκεκριμένο τουρνουά, ενώ έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της μέσα στο 2021, επικρατώντας σε περίπου μια ώρα.

Η Σάκκαρη στον επόμενο γύρο θα παίξει με την Καρολίνα Μούτσοβα, η οποία έβγαλε νοκ άουτ την Ναόμι Οσάκα για μια θέση στους «8». Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχει πλέον μια αντίπαλο στα μέτρα της, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως αυτή είναι η 5η νίκη σε 9 αγώνες της Σάκκαρη απέναντι στην Κονταβέιτ.

Όσον αφορά το ματς, από το ξεκίνημα η Σάκκαρη επέβαλλε τον ρυθμό της και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλο της που δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Έκανε με το καλημέρα μπρέικ και προηγήθηκε με 1-0, ενώ στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της και με νέο μπρέικ έκλεισε το πρώτο σετ με 6-3.

Η Σάκκαρη όμως στο δεύτερο σετ ήταν ακόμη πιο κυριαρχική και καθάρισε το ματς σε λιγότερο χρόνο και χάνοντας μόλις ένα γκέιμ. Η Μαρία έσβησε διπλό μπρέικ πόιντ για το 1-0 στο 2ο σετ και με μπρέικ θα προηγηθεί με 2-0 και όπως έγινε αντιληπτό όλα πήραν τον δρόμο τους, με την Ελληνίδα να τελειώνει το ματς με 6-1 και να προκρίνεται στους «16».

Πηγή: to10.gr