Δεν έπεισε αλλά... γλίτωσε η Γιουβέντους! (vid)

Ο Γκάτι με κεφαλία στο 90+7' έσωσε τη Γιουβέντους και διαμόρφωσε το τελικό 1-1

Η «Γηραιά Κυρία» έδειξε πολύ κακή εικόνα απέναντι στη Σεβίλλη και φαινόταν να οδεύει ολοταχώς προς εντός έδρας ήττα, όμως ο Γκάτι σαν «από μηχανής Θεός» στο 97' την έσωσε με κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1, που τα αφήνει όλα ανοιχτά για πρόκριση στον τελικό.

Νωρίτερα, ο Εν-Νεσίρι στο 26' είχε ανοίξει το σκορ για τους πολύ ανώτερους Ανδαλουσιάνους, που έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να αυξήσουν το προβάδισμά τους, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έμοιαζαν να έχουν «σβήσει» αποτελεσματικά το παιχνίδι.

Η ρεβάνς μεταξύ των δύο ομάδων θα γίνει την επόμενη Πέμπτη (18/11), στις 22:00 το βράδυ.

Η Γιουβέντους μπήκε πιο δυνατά στο ματς, δείχνοντας διάθεση να πιέσει και να παίξει κυριαρχικό ποδόσφαιρο στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη καλή στιγμή για τη «Γηραιά Κυρία» ήρθε στο 11ο λεπτό, όταν ο Κόστιτς βρήκε χώρο από αριστερά στην περιοχή, όμως το διαγώνιο σουτ του πέρασε αρκετά άουτ. H Σεβίλλη με την πρώτη της αξιόλογη επιθετική ενέργεια απάντησε στο 14ο λεπτό, καθώς ο Οκάμπος έπιασε μία κεφαλιά υπό καλές προϋποθέσεις, την οποία μπλόκαρε ο Σέζνι.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουβέντους ήρθε στο 18ο λεπτό, όταν ο Βλάχοβιτς κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και έμεινε μόνος απέναντι στον Μπόνο, όμως ο Μαροκινός είχε απάντηση (στο ριπλέι φάνηκε βέβαια να υπάρχει οφσάιντ). Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Κόστιτς βρήκε και πάλι τον συμπατριώτη του, ο οποίος δεν έβαλε καλά το πόδι του και έστειλε την μπάλα ψηλά, στην ουσία προ κενής εστίας.

Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κυριαρχούσαν, οι Ανδαλουσιάνοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι γκολ. Ο Οκάμπος εκμεταλλεύτηκε τη υψηλά μέτρα της «Γιούβε» στο γήπεδο, κινήθηκε πολλά μέτρα από δεξιά και πάσαρε με ακρίβεια στον Εν-Νεσίρι, που πλάσαρε τον Σέζνι από το ύψος του πέναλτι για το 0-1 στο 25’.Λίγο έλειψε ο ίδιος να βάλει και δεύτερο γκολ στο 28ο λεπτό, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Μπόνο όμως τον πρόλαβε ο Ντανίλο πριν εκτελέσει.

Μετά το γκολ, η Σεβίλλη ανέβηκε ακόμη περισσότερο και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας μία μεγάλη ευκαιρία στο 39’με τον Ράκιτιτς, που εκτέλεσε από μακριά και υποχρέωσε σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Σέζνι, στην τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος που η μπάλα πήγαινε... πάνω-κάτω, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ πιο αργό ρυθμό. Οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν κάποια καλή στιγμή, με τη Γιουβέντους να έχει μία υποψία φάσης στο 63', όταν ο νεοεισελθών Σάμιουελ Ίλινγκ σούταρε απο μακριά, με τον Μπόνο να μπλοκάρει σχετικά άνετα.

O Aλέγκρι με πολλές αλλαγές έκανε ακόμη πιο επιθετικό το σχήμα του, περνώντας στο γήπεδο τους Ίλινγκ, Κιέζα, Μίλικ και Πογκμπά. Η «Γηραιά Κυρία» ανέβηκε αρκετά στο γήπεδο και πίεσε για το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης, όμως είχε ανούσια υπεροχή και δεν κατόρθωσε να φτάσει σε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα και για πέναλτι πάνω στον Ραμπιό στα τελευταία λεπτά, όμως ο διαιτητές έδειξε «παίζετε» και στη συνέχεια δεν φαινόταν ότι μπορεί να αλλάξει κάτι.

Όλο αυτό άλλαξε στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+7', όταν η Γιουβέντους έφερε τους... πάντες μπροστά για ένα κόρνερ, με τον Πολ Πογκμπά να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και τον Γκάτι να ισοφαρίζει προ κενής εστίας... στα χασομέρια!

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση