Ποδοσφαιρική ραψωδία χωρίς νικητή στο Λειψία-Αταλάντα!

Φοβερό ματς με τρία δοκάρια και χαμένο πέναλτι

Ποδοσφαιρικό… έπος στο «RB Arena». Σε ένα μυθικό ματς με τέσσερα δοκάρια, χαμένο πέναλτι και τρομερές ευκαιρίες εκατέρωθεν, η Λειψία και η Αταλάντα έμειναν κατά… τύχη στο 1-1 και η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς στο Μπέργκαμο σε μία εβδομάδα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι με φρενήρη ρυθμό και την Αταλάντα να βρίσκει το γκολ μόλις στο 17ο λεπτό από υπέροχη ενέργεια και άψογο τελείωμα του Μουριέλ για το 1-0. Επτά λεπτά αργότερα ο Αντρέ Σίλβα είδε το πλασέ του να σταματάει στο δεξί δοκάρι, με τον Πάσαλιτς να «απαντάει» στα δοκάρια στο 45’ και στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Τρομερό το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και το 1-0 έμοιαζε πως θα άλλαζε γρήγορα. Ο Γκουλάστσι με μεγάλη επέμβαση (53’) σε σουτ του Μουριέλ κράτησε το σκορ ως είχε, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Ντεμιράλ στον Ενκουνκού. Παρόλα αυτά, ο Μούσο με τρομερή διπλή επέμβαση (58’), πρώτα στο πέναλτι του Σίλβα και μετά στην κεφαλιά του Λάιμερ κράτησε απαραβίαστη την εστία του. Ωστόσο, δεν κατάφερε να αντιδράσει σωστά στο αμέσως επόμενο λεπτό και στον λάθος υπολογισμό του Τζαπακόστα που με «τσαφ» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.