Λύγισε την Μπάγερν και έκανε... «σεφτέ» στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του το αρνητικό ξεκίνημα στη σεζόν

Άνοιξε λογαριασμό στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» νίκησαν δύσκολα την Μπάγερν με σκορ 78-71 και πήραν το πρώτο… ευρωπαϊκό ροζ φύλλο της σεζόν, αφήνοντας πίσω τους το αρνητικό ξεκίνημα και παίρνοντας ψυχολογία ενόψει της συνέχειας!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο η σκληροτράχηλη Μπάγερν του Λάσο έβρισκε διαρκώς τον τρόπο να μένει κοντά και να απειλεί, χωρίς πάντως να πάρει ποτέ το προβάδισμα, παρά τα 12 (!) επιθετικά ριμπάουντ που εξασφάλισε στο δεύτερο ημίχρονο.

Κορυφαίος της αναμέτρησης και πρώτος σκόρερ ήταν ο Ματίας Λεσόρ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. 14 πρόσθεσε ο Γκραντ, 11 είχε ο Γκριγκόνις και 10 ο Χουάντσο. Εξαιρετικός και κομβικός με 3/3 τρίποντα ο Μαντζούκας.

Από τους φιλοξενούμενους, που έπεσαν στο 1-1, ξεχώρισε με 19 πόντους ο Μπολμάρο, ενώ 11 είχε ο Μπούκερ και 10 ο Μπόνγκα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά με Λεσόρ και Βιλντόσα για το 4-0, ενώ Γκριγκόνις και Χουάντσο έβαλαν διαδοχικά τρίποντα για το 10-0, υπογράφοντας το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων. Το σκορ για την Μπάγερν άνοιξε ο Ομπστ με… κλασικό τρίποντο για το 10-3, με τον Βιλντόσα να απαντάει για το 12-3. Ο Γκραντ με τυχερό μακρινό σουτ υπέγραψε το 15-5, δεύτερη διψήφια διαφορά του αγώνα, ενώ ο Ματίας Λεσόρ κάρφωσε εντυπωσιακά για το 19-7. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με νέο κάρφωμα του Γάλλου για το 23-11.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, Φρανσίσκο και Παπαπέτρου αντάλλαξαν τρίποντα για το 26-14. Οι άμυνες των γηπεδούχων ήταν εξαιρετικές, με τον αρχηγό τους να ποστάρει τον Φρανσίσκο για το νταμπλ σκορ (28-14). Μπαλτσερόφσκι και Μπολμάρο αντάλλαξαν πόντους για το 30-16, ενώ ο Αργεντινός με κλέψιμο και λέι απ μείωσε στους 12 (30-18). Οι Βαυαροί με όπλο την άμυνα του Ιμπάκα και την επίθεση του Μπολμάρο έριξαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (30-22), με τον Αργεντινό να φτάνει από νωρίς τους 15 πόντους για το 32-28. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 37-30 με τρίποντο του Μαντζούκα.

Στην τρίτη περίοδο, ο Χουάντσο ξεκίνησε με τρίποντο για το 40-30, με τον Μπολμάρο να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε για το 40-32. Ο Γκραντ έκανε ωραία ατομική ενέργεια για το νέο +10 (42-32), ενώ ο Λεσόρ με γκολ φάουλ έγραψε το 45-34. Χαμένα ριμπάουντ έδωσαν το δικαίωμα στον Ιμπάκα να μειώσει με τρίποντο (45-37), όμως ο Λεσόρ απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 47-37. Το πρόβλημα των χαμένων ριμπάουντ συνεχίστηκε, με τους Βαυαρούς να ανανεώνουν συνεχώς επιθέσεις και τον Γκιφάι να μειώνει σε 47-44. Ο Μπούκερ με νέα ανανέωση μείωσε σε 50-48. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με φόλοου του Λεσόρ για το 54-48.

Ο Μαντζούκας με μεγάλο τρίποντο από τη γωνία υπέγραψε το +7 στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου (59-52), όμως ο Μπούκερ πήρε και το φάουλ για το 59-55. Συνεχόμενες βολές από Γκραντ και Γκριγκόνις έγραψαν το 63-55. Ο Μπούκερ ανέβασε κι άλλο τα επιθετικά ριμπάουντ της Μπάγερν και μείωσε σε 63-57, όμως ο Μαντζούκας έβαλε νέο μεγάλο σουτ για το 67-59, με τον Γκραντ να ακολουθεί για το 70-59! Ο Μπόνγκα έβαλε κρίσιμο τρίποντο για το 72-62, κι ενώ όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επιμέρους 9-0 και μείωσαν σε 74-71. Ο Γκραντ έβαλε τις βολές του, η Μπάγερν αστόχησε και το ματς ολοκληρώθηκε με νίκη του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 37-30, 54-48, 78-71

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση