Μαν. Γιουνάιτετ – Μαν. Σίτι 0-2: Βήμα τίτλου στο Ολντ Τράφορντ (vid)

Οι «πολίτες» ξεπέρασαν και το τελευταίο μεγάλο εμπόδια και πλέον μόνο με αυτοκτονία θα χάσουν τον τίτλο στους εναπομείναντες 3 αγώνες

Πέρασε και αυτό το εμπόδιο η ομάδα του Γκουαρντιόλα και πλέον έγινε το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της φετινής Πρέμιερ Λιγκ. Η Μαν. Σίτι επιβλήθηκε με 0-2 της Γιουνάιτετ για την εξ αναβολής 33η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +1 από την Λίβερπουλ, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε. Το σκορ άνοιξε στο 54ο λεπτό ο Μπερνάντο με ατομική ενέργεια και σουτ εντός περιοχής, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 66΄ ο Σανέ με σουτ εντός περιοχής, μετά από γρήγορη αντεπίθεση και πάσα του Στέρλινγκ. Οι πολίτες, με τα δυο σημερινά τους γκολ, έφτασαν τα 157 σε μία χρονιά σε όλες τις διοργανώσεις και παράλληλα έσπασαν το ρεκόρ που κατείχαν οι ίδιοι από την σεζόν 2013-2014 με 155 γκολ.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Ένα δεκάλεπτό πέρασε στον αγώνα μέχρι να δούμε το πρώτο σουτ. Στο 11ο λεπτό ο Πογκμπά επιχείρησε επιχείρησε να απειλήσει από μακριά, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Έντερσον. Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Σίτι να φτιάξει της πρώτης φάση. Ο Στέρλινγκ πλάσαρε από ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στην προβολή του Σμόλινγκ όμως ο Ντε Χέα ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε. Στην συνέχεια (15΄), ένα μακρινό σουτ από τον Φρεντ πέρασε εκτός εστίας, ενώ ένα λεπτό αργότερα η Γιουνάιτετ βρήκε καλή φάση όταν ο Πογκμπά έκανε «40άρα» μπαλιά στην περιοχή για τον Λίνγκαρντ που εκτέλεσε με την μία στον αέρα, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο. Στο 18΄ το δυνατό ευθύβολο σουτ του Μπερνάντο εκτός περιοχής, έδιωξε με τις γροθιές ο Ντε Χέα. Εφτά λεπτά αργότερα ο Ράσφορντ δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία και στην επόμενη φάση το ανάποδο ψαλίδι από το Μπερνάντο πέρασε αδύναμα πολύ εκτός εστίας. Τα λεπτά που ακολούθησαν δεν μας «έδωσαν» κάποια φάση, μέχρι το 44ο λεπτό. Τότε ήταν που οι ποδοσφαιριστές της Σίτι, με γρήγορους συνδυασμό και απίστευτες εναλλαγές τα μπάλας, μπήκαν στην αντίπαλη περιοχή και έδωσαν στον Στέρλινγκ ο οποίος σούταρε για να αποκρούσει ο Ντε Χέα. Ένα λεπτό αργότερα, στην τελευταία φάση πριν ανάπαυλα, ο Αγκουέρο σούταρε από πλάγια θέση εντός πέριοχής και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας.

Β΄ Ημίχρονο: Πολύ καλό ρυθμό και γκολ είχαμε στα πρώτα στάδια της επανάληψης. Στο 54΄ στην πρώτη της φάση στο Β΄ μέρος, η Σίτι άνοιξε το σκορ. Ο Μπερνάντο πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, σύγκλινε και έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1. Δυο λεπτά αργότερα, μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας με μία επαφή, ο Αγουέρο σούταρε στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού. Στο 57΄ η Γιουνάιτετ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Λίνγκαρτ από πολύ κοντά δεν κατάφερε να βρει σωστά την μπάλα και να την στείλει στα δίκτυα. Στο 66΄ η Σίτι διπλασίασε τα γκολ της με τον Σανέ. Ο Στέρλινγκ έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση πριν δώσει πλάγια στον Γερμανό που με χαμηλό σουτ νίκησε τον Ντε Χέα για το 0-2. Στο 71΄ ο Περέιρα σούταρε εκτός περιοχής, όμως η προσπάθεια του έφυγε ψηλά. Τρία λεπτά αργότερα ο Λουκάκου έφερε παράλληλα στην περιοχή, ο Έντερσον απέκρουσε την μπάλα προν τον Ράσφορντ πριν φύγει άουτ. Η Γιουνάιτετ συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση και στο 77ο λεπτό ο Λουκάκου προσπάθησε να πλασάρει με την μία εντός περιοχής, έπειτα από γύρισμα του Ράσφορντ, όμως δεν βρήκε την μπάλα καλά με αποτέλεσμα συτή να φύγει άστοχα, εκτός εστίας.

Κοουτσάρισμα:

Σόλσκιερ (Γιουνάιτετ): Με 3-5-2 ξεκίνησε τον αγώνα ο τεχνικός των «κόκκινων διαβόλων». Η Γιουνάιτετ κοίταξε πολύ την αμυντική της συμπεριφορά, κρατώντας τους επιθετικούς της Σίτι σε σχετικά χαμηλά επίπεδα, όμως η ποιότητα της ομάδας του Γκουαρντιόλα έκανε την διαφορά.

Γκουαρντιόλα (Σίτι): Ο Καταλανός τεχνικός κατέβασε τους «πολίτες» με το συνηθισμένο του 4-3-3. Η Σίτι είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας, και παρά τις δυκολίες που βρήκε σε μερικά σημεία του ματς, έφτιαξε φάσεις και κατάφερε να πάρει την νίκη.

Διακριθέντες: Στέρλιγκ και Μπερνάντο Σίλβα ήταν αρκετά κινητικοί, πήραν μπάλα και δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Γιουνάιτετ.

Απογοητεύσαντες: Ο Ντε Χέα έχει μερίδιο ευθύνης στα γκολ που δέχτηκε.

Διαιτησία (Αντρέ Μάρινερ): Σωστός στις αποφάσεις του ο Αντρέ Μάρινερ, πέρα από 2-3 φάσεις που θα μπορούσε να τιμωρήσει τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.

Μαν. Γιουνάιτετ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Νταρμιάν (Λίνγκαρντ 83΄), Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Σο, Γιάνγκ, Φρεντ, Περέιρα (Λουκάκου 72΄), Πογκπά, Λίνγκαρντ (Σάντσεθ 83΄), Ράσφορντ.

Μαν. Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Ουόλκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο (Σανέ 50΄), Γκουντογκάν (Ντανίλο 89΄), Σίλβα, Μπερνάντο, Στέρλινγκ, Αγουέρο (Ζεσούς 89΄)

Σκόρερ: - / Μπερνάντο (54΄), Σανέ (66΄)

Κίτρινες κάρτες: Περέιρα, Σο / Κομπανί, Ζιντσένκο

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Αντρέ Μάρινερ

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση