Νέα απώλεια της Λίβερπουλ, την φρέναρε η Έβερτον!

Έβερτον και Λίβερπουλ έμειναν στο 0-0

Νέα απώλεια βαθμών για τη Λίβερπουλ! Οι «reds» δεν κατάφεραν να περάσουν από το «Goodison Park», κόλλησαν στο 0-0 με την Έβερτον και βλέπουν την κορυφή να ξεμακραίνει ακόμη περισσότερο!

Χωρίς νίκη τα «ζαχαρωτά» εδώ και δώδεκα χρόνια εντός έδρας κόντρα στη συμπολίτισσα που πήραν πάντως έναν πολύ σημαντικό βαθμό, έχοντας τέσσερις διαδοχικές ισοπαλίες στην Premier League μετά τις δύο ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν εξαιρετικό καθ’ όλη τη διάρκειά του, με φρενήρη ρυθμό. Ο Ντέιβις στο 33’ άγγιξε το γκολ για την Έβερτον αλλά το δοκάρι τον σταμάτησε με τη Λίβερπουλ να… απαντά στα δοκάρια και να τα «σημαδεύει» δις στο 43ο λεπτό με Νούνιες και Ντίας αλλά το 0-0 του ημιχρόνου να μην αλλάζει.

Ο Τσιμίκας είχε μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 50’ αλλά δεν βρήκε εστία από πλάγια θέση, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και να χάνονται φάσεις εκατέρωθεν για το προβάδισμα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι στο 69ο λεπτό βρήκαν το γκολ και… σόκαραν τη Λίβερπουλ με τον Κόαντι να σκοράρει από κοντά μετά το γύρισμα του Μοπάι, αλλά το τέρμα μετά την εξέταση του VAR να μην μετράει και η ομάδα του Κλοπ να «λυτρώνεται». Αυτό το γκολ την έκανε να βγει μαζικά μπροστά, να πιέσει και να φτιάξει πολλές ευκαιρίες, με την μεγαλύτερη να έρχεται στο 90’+6’ με τον Σαλάχ να βλέπει δοκάρι και Πίκφορντ να τον σταματάνε και το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων!

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό

96' Τέλος του αγώνα!

94' Δοκάρι για τη Λίβερπουλ με τον Σαλάχ!

90’ Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

87' Απαντάει η Λίβερπουλ με τον Φιρμίνο να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή και τον πορτιέρο της Έβερτον να σώζει εκπληκτικά!

85' Τεράστια φάση για την Έβερτον με τον Μάιπαι να κάνει το διαγώνιο πλασέ και τον Άλισσον να αποκρούει εξαιρετικά

80' Κόπασε ο ρυθμός του αγώνα

71' Δεν θα μετρήσει το γκολ!

70' Η φάση εξετάζεται από το VAR καθώς ο αμυντικός της Έβερτον φαίνεται να είναι πιο μπροστά

69' Ανοίγει το σκορ η Έβερτον με τον Κόαντι!!!

65' Απαντάει η Λίβερπουλ με την κεφαλιά του Φιρμίνο την οποία απέκρουσε εξαιρετικά ο Πίκφροντ

63' Καλή φάση για τους γηπεδούχους με τον Πάτερσον να μπαίνει στη περιοχή, να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ από την σωτήρια προβολή του Φαν Ντάικ

54' Σουτ στη κίνηση από τον Νούνιες, μαζεύει σταθερά ο Πίκφροντ

50' Απειλεί η Λίβερπουλ με τον Τσιμίκα να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο

46' Σέντα στο Β' μέρος

Τέλος ημιχρόνου στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Τρία δοκάρια είχαμε συνολικά στο πρώτο μέρος, ένα για Έβερτον και δύο για Λίβερπουλ

43' Απίστευτη διπλή ευκαιρία για την Λίβερπουλ, ο Νούνιες κατέβασε εντυπωσιακά τη μπάλα και με ένα ξερο σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Η φάση συνεχίστηκε  καθώς ο Ντίας πήρε το ριπάουντ έκανε το πλασέ  στέλνοντας και αυτός τη μπάλα στο δοκάρι.

40' Ο Νούνιες σηκώθηκε, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

31' Δοκάρι για την Έβερτον  μετά το σουτ του Ντέιβις

27' Ο Τσιμίκας έκανε το φάουλ, ο Ντίας δεν μπόρεσε από κοντά

19' Καλή φάση για την Λίβερπουλ με τον Νούνιες να παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα να περνάει άουτ

15' 83% η κατοχή για τη Λίβερπουλ

10' Πιο ορεξάτη μπήκε η Λίβερπουλ στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η Έβερτον άρχισε να ισσοροπεί το παιχνίδι με το πέρασμα των λεπτών

8' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι για την Έβερτον, ο Μοπέ γύρισε από την πάσα του Γκρέι, αλλά δε βρέθηκε κάποιος στη φάση να σκοράρει