Πρεμιέρα με το δεξί για τη... διπρόσωπη Άρσεναλ!

Οι «κανονιέρηδες» έδειξαν δυο πρόσωπα κόντρα στη Νότιγχαμ, αλλά τα γκολ των Σάκα και Ενκέτια, έφεραν το πρώτο τρίποντο της σεζόν (2-0)

Πρεμιέρα με το... δεξί και «μήνυμα» στη Μάντσεστερ Σίτι έστειλε η Άρσεναλ! Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Νότιγχαμ και με τα γκολ των Ενκέτια στο 26' και Σάκα στο 34' επικράτησε 2-1 στην πρεμιέρα της στην Premier League ξεκινώντας τη χρονιά με το «δεξί».

Πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα του Κούπερ στο δεύτερο ημίχρονο, όμως παρά το γκολ του Αβονίγι στο 81' δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή.

Τρομερή ενέργεια από τους «κανονιέρηδες» στον αγωνιστικό χώρο του Emirates, σε ένα ματς το οποίο άργησε να ξεκινήσει λόγω του προβλήματος που προέκυψε στα τουρνικέ του γηπέδου, το οποίο καθυστέρησε την είσοδο χιλιάδων οπαδών στις κερκίδες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, πίεσε από την αρχή εκείνη του Στιβ Κούπερ και στο 26' κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από «άρρωστη» ασίστ του Μαρτινέλι. Ο Βραζλιάνος πήρε την μπάλα από τα αριστερά, κλείστηκε από δύο αμυντικούς και με μια... ρουλέτα τροφοδότησε τον Ενκέτια για το 1-0, ξεσηκώνοντας του οπαδούς των «κανονιέρηδων».

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και έξι λεπτά αργότερα απλοποίησε το έργο της. Ο Σάκα πήρε την μπάλα από τα δεξιά, συνέκλινε και με φαλτσαριστό σουτ στη δεξιά γωνία του Τέρνερ έφτασε στο 2-0 το οποίο ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Η εικόνα της Νότιγχαμ άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 70' ο Άινα, προειδοποίησε τον Ράμσντεϊλ με σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Έξι λεπτά αργότερα η Άρσεναλ πλησίασε στο 3-0 με τον Ράις να εξαπολύει δυνατό σουτ και τον Τέρνερ να αποκρούει εντυπωσιακά κρατώντας την ομάδα του στο ματς.

Στο 80' ο Κούπερ αντικατέστησε τον τραυματία Τζόνσον με τον Ελάνγκα και δευτερόλεπτα αργότερα το Emirates... πάγωσε. Όμορφη ενέργεια του νεαρού Άγγλου εξτρέμ, ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Αβονίγι με κοντινή προβολή έκανε το 2-1 το οποίο έμεινε ως το τέλος.